به گزارش اکوایران؛ کندی ترخیص کالای اساسی در بنادر کشور طی ماههای اخیر فاسد شدن برخی از کالای اساسی را به همراه داشت، بطوریکه متولیان بخش گمرک به دفعات در این خصوص هشدار داده بودند و خواستار تسریع در روند ترخیص این کالا از گمرکات کشور شده بودند. در این خصوص نیز طی ماههای اخیر مسوولین قضایی و متولیان بخش تجارت کشور به دفعات از بنادر بازدید کرده و دستورهای متعددی در خصوص ترخیص کالاهای دپو شده صادر شده بود. حال احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی از اتمام تشریفات ترخیص بیش از 1.5 میلیون تن کالای اساسی خبر داد و اعلام کرده که این کالا در آُستانه خروج از گمرکات کشور هستند.

خاندوزی تصریح کرد: تنها ظرف یک شبانه روز ، نسبت به ترخیص قطعی و خروج بیش از 77 هزار تن کالای اساسی از گمرک بندر امام خمینی (ره) اقدام شده که این آمار، رکورد جدیدی در ترخیص قطعی و خروج کالاهای اساسی و ضروری به شمار می آید.

وزیر اقتصاد در ادامه به مصوبات جلسۀ تسهیل در ترخیص کالاهای اساسی با حضور معاون اول رئیس جمهور و مقامات مسئول سایر سازمان ها اشاره کرد و گفت:  موارد متعددی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتاً تصمیمات خوبی درخصوص تخصیص ارز برای کالاهای اساسی مشمول ارز ترجیحی؛ تعیین تکلیف کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات؛ ایجاد زیرساخت لازم برای نمونه برداری واحد از کالاهای مشمول اخذ و ارائه مجوزهای قانونی و پاسخگویی توسط یک مرجع واحد؛ مدیریت واحد مرزی و حمل یکسره کالاهای اساسی اتخاذ شد که با ابلاغ این مصوبات از سوی معاون اول رئیس جمهور، اقدامات لازم در اجرای آنها صورت خواهد پذیرفت.

کاهش رسوب کالا در راهست

جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران نیز با اشاره به اظهارات وزیر اقتصاد اعلام کرد: با تلاش های صورت پذیرفته، در آبانماه سال جاری، میزان بارگیری و خروج کالاهای اساسی از بندر امام خمینی (ره) بیشتر از میزان کالاهای اساسی تخلیه شده در آن بندر از کشتی های حامل این کالاها بود که با تداوم این روند با کاهش دپو یا رسوب این اقلام در بندر مواجه خواهیم بود.

ارونقی افزود: تمامی مشکلات و ایستایی های مربوط به ترخیص قطعی کالاهای اساسی شناسایی شده و با اتخاذ تصمیمات مناسب و اجرای آنها از جمله حمل یکسرۀ این کالاها، قادر خواهیم بود ایستایی های موجود در این چرخه را به حداقل، کاهش دهیم.

معاون فنی گمرک ایران گفت: با احتساب آمار کالاهای اساسی که در بنادر و گمرکات کشور بدلیل وجود انبار دپوی این کالاها ، این اقلام از بنادر خارج نمی شوند، میزان ترخیص قطعی اقلام اساسی بیش از میزان ورودی کالاهاست که این امر نشان از سرعت گرفتن ترخیص قطعی کالاهای اساسی است.

ارونقی افزود: با ابلاغ مصوبات مربوط به جلسه معاون اول ریاست جمهوری که این جلسه، با درخواست وزارت اقتصاد  تشکیل و مشکلات مربوطه در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گمرک قادر خواهد بود نسبت به ترخیص کامل کالاهای اساسی «در صف تخصیص ارز» اقدام کنند که این امر باعث ترخیص قسمت اعظم کالاهای اساسی موجود در بنادر و گمرکات خواهد شد.