به گزارش اکوایران، در ژوئن 2016، بریتانیا در یک شورش پوپولیستی به خروج از اتحادیه اروپا رای داد. اتفاقی که پیش‌بینی پیروزی شوکه کننده دونالد ترامپ در انتخابات چند ماه بعد بود.

اکنون، در ژوئن 2024، نامزدهای راست افراطی، که بسیاری از آنها با ناسیونالیسم پوپولیستی ترامپ، خصومت با مهاجران، پیام اقتصادی شدید و تحقیر نخبگان حاکم و نهادهای جهانی گرا وجه اشتراک دارند، در انتخابات اتحادیه اروپا دستاوردهای گسترده‌ای کسب کردند.

آیا صاعقه سیاسی برای بار دوم در شرف وقوع است؟

به گزارش سی‌ان‌ان، رای دهندگان ایالات متحده از خارجی‌ها خط نمی‌گیرند و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که ایالت به ایالت برگزار می‌شود، بسیار متفاوت از انتخابات اتحادیه اروپا است. بعلاوه، پیروزی هشت سال پیش ترامپ بیشتر به نقص‌های کمپین هیلاری کلینتون دموکرات مرتبط بود تا برگزیت. اما رئیس جمهور جو بایدن باید نگران باشد. آخرین کمپین در اروپا با موفقیتش پیامی داشت. خشم عمومی از آنچه تصور می‌شود مهاجرت غیرقابل کنتر‌ل است، درد رای دهندگان در مواجهه با قیمت‌های بالا و هزینه افراد برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی. ترامپ به شدت بر این موضوعات در ایالت‌های مهم که نتیجه انتخابات را رقم می‌زنند تمرکز می‌کند.

درس دیگر انتخابات اروپا این است که در عصر تورم، مدیران فعلی در برابر رای‌دهندگان ناراضی آسیب پذیر هستند. وقتی بایدن این هفته به اجلاس سران گروه هفت در ایتالیا برسد، به چهار رهبر دیگر غربی که از نظر سیاسی ضعیف شده‌اند، می‌پیوندد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، از پسرفت خود در انتخابات اروپا که به نفع احزاب راست افراطی بود که بازتاب گذشته تاریک این قاره هستند، آگاه هستند. محبوبیت پایین جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا به این معنی است که او حتی ممکن است رهبری حزب لیبرال خود را در انتخاباتی که قرار است تا پایان سال آینده برگزار ‌شود، برعهده نداشته باشد. انتظار می‌رود ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، پس از 14 سال حکومت محافظه کاران، در انتخابات سراسری ماه آینده از قدرت برکنار شود. از قضا، مصون‌ترین رهبر اروپایی در G7، جورجیا ملونی، نخست‌وزیر راست‌گرای ایتالیا خواهد بود. حزب ملونی در آخر هفته پیروز شد و او را به یکی از قدرتمندترین رهبران آن سوی اقیانوس اطلس تبدیل کرد.

یک لطف نجات دهنده برای بایدن ممکن است این باشد که انتخابات ایالات‌متحده یک رویارویی سنتی بین یک بیگانه شورشی و یک رئیس جمهور منفور فعلی نیست. ترامپ، از بسیاری جهات، خود فردی است که به میراث بحث برانگیزش در کاخ سفید می‌بالد و به عنوان رئیس جمهور سابق که دو بار استیضاح و محکوم شده، بارهای سیاسی سنگینی را حمل می‌کند. و ناسیونالیسم پوپولیستی همه جا در حال رشد نیست. بایدن یک کمپین انتخاباتی میان‌دوره‌ای موفقیت‌آمیز شگفت‌انگیز را علیه تاثیرات «آمریکا را دوباره بزرگ کنیم» در حزب جمهوری‌خواه در سال 2022، رهبری کرد.

بازگشت مورد انتظار حزب کارگر به قدرت در ماه آینده در بریتانیا روند صعودی احزاب جناح راست را از بین می‌برد. و لهستان هم هشت سال حکومت پوپولیستی را که از ترامپ الهام گرفته بود پس زد.

مکرون به موج حزب راست افراطی اجتماع ملی مارین لوپن با یک بازی جسورانه واکنش نشان داد که مفسرانی را که سخنرانی پس از انتخابات او را در استودیوهای تلویزیونی تماشا می‌کردند، متحیر کرد. او مجلس را منحل کرد و انتخابات جدیدی را اعلام کرد. اجتماع ملی تکامل یافته جبهه ملی ضد مهاجر افراطی راست است که هرگز نتوانسته سیستم انتخاباتی دو دور‌ی کشور را برای کسب ریاست جمهوری هدایت کند. لوپن اکنون برخی از سیاست‌ها را تعدیل کرده است تا برای گروه وسیع‌تری از رای دهندگان جذاب باشد.

مکرون، که رهبری یک حزب میانه رو است که در انتخابات اروپا شکست خورد، ممکن است بر این سرمایه‌گذاری کند که مشارکت بیشتر در انتخابات پارلمانی می‌تواند این روند را معکوس کند. یک ائتلاف ضد راست افراطی پس از انتخابات نیز ممکن است در پارلمان ظاهر شود. اما اگر اجتماع ملی در انتخابات دو بخشی که هفته‌ها قبل از المپیک پاریس به اوج خود می‌رسد برنده شود، ممکن است مکرون مجبور شود ستاره ۲۸ ساله راست افراطی، جردن باردلا را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کند. بدبین‌ها نمی‌دانند که آیا مکرون پنهانی امیدوار است که یک دولت راست افراطی بتواند آنقدر فاجعه آمیز باشد که امید لوپن برای جانشینی او در سال 2027 را مخدوش کند.

مکرون به رای دهندگان گفت که قمار او مبتنی بر اعتماد به ظرفیت مردم فرانسه برای انجام عادلانه‌ترین انتخاب برای خود و برای نسل‌‌های آینده است. او با اعلام این خبر به عنوان «اعتماد به دموکراسی ما»، تلویحاً از رای دهندگان ناامید از اقتصاد می‌خواهد تا ارزش‌های اساسی کشور خود را حفظ کنند.

این بسیار شبیه به هشداری است که بایدن در کنار ماکرون هفته گذشته در مراسم بزرگداشت هشتادمین سالگرد فرود آمدن در نورماندی در روز D-Day بیان کرد؛ این که دموکراسی آمریکایی در خطر عمیقی قرار دارد و باید توسط رای‌دهندگان نجات یابد.

به همین دلیل است که کاخ سفید نتایج انتخابات فرانسه در 7 ژوئیه را حتی بیشتر از رقابت‌های روز یکشنبه اتحادیه اروپا تماشا خواهد کرد.