به گزارش اکوایران، خطر تشدید تنش بین حزب‌الله و اسرائیل پس از بیش از هشت ماه درگیری‌های مرزی، هیچ نشانه‌ای از توقف نشان نمی‌دهد.

تشدید بی‌سابقه 

حزب‌الله یک قدم به جلو برداشته  و در تلاش است تا نشان دهد که می‌تواند با مزیت‌های تکنولوژیکی کلیدی اسرائیل در نیروی هوایی و پدافند هوایی مقابله کند و حملات موشکی و پهپادی را به مقیاسی بی‌سابقه رسانده است. در همین حال، اسرائیل به طور فزاینده‌ای حملاتش را به عمق لبنان برده و نسبت به ترور اعضای ارشد حزب‌الله بی‌پروایی عمل بیش‌تری نشان داده است.

به نوشته العربی الجدید، حزب‌الله از 8 اکتبر، مدت کوتاهی پس از آغاز عملیات ادامه‌دار اسرائیل در نوار غزه، روزانه با اسرائیل تبادل آتش کرده است. در حالی که این درگیری‌ها ابتدا عمدتاً به مناطق مرزی محدود می‌شد، در هفته‌های اخیر حملات علیه اهداف عمیق‌تر در داخل اسرائیل و لبنان بسیار رایج‌تر شده است.

از ماه می، پس از آغاز عملیات اسرائیل در رفح در جنوب غزه، حزب‌الله به طور پیوسته حملاتش را تشدید کرد. آن‌ها موشک‌هایشان را عمیق‌تر شلیک و حتی در حریم هوایی اسرائیل موشک‌هایی را از یک پهپاد پرتاب کردند که یک اتفاق بی‌سابقه و قابل توجه بود.

جنگجویان حزب‌الله روی زمین، یک پست نظامی اسرائیل را که یک بالون تجسسی را بر فراز مرز کنترل می‌کرد، با موشک‌های هدایت شونده ضد تانک هدف قرار دادند و بالون جاسوسی را بر فراز لبنان سرنگون کردند. وضعیت در ژوئن بدتر شد و دورنمای شوم جنگ همه‌جانبه نزدیک‌تر از هر زمانی ظاهر شد.

قابلیت‌های حزب الله و استراتژی جوجه تیغی

حزب الله در 1 ژوئن اعلام کرد که یک پهپاد اسرائیلی هرمس 900 کوچاو را سرنگون کرده است. اسرائیل تأیید کرد که یک موشک زمین به هوا به یکی از پهپادهای آن در حریم هوایی لبنان اصابت کرده است.

در 5 ژوئن، حزب الله اعلام کرد که یک سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین را در راموت نفتالی در داخل اسرائیل، با استفاده از موشک هدایت شونده هدف قرار داده است.

روز بعد، این گروه اعلام کرد که موشک‌های دفاع هوایی را به سمت جت‌های اسرائیلی که در حریم هوایی لبنان فعالیت می‌کردند شلیک کرده است. حزب‌الله گفت که موشک‌ها را به سمت هواپیماهای اسرائیلی شلیک کرده که «به آسمان ما حمله کرده بودند و آن‌ها را مجبور به عقب‌نشینی به آنسوی مرز» کرده است.

اسرائیل لبنان حزب الله

رایان بول، تحلیلگر ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا شرکت اطلاعات ریسک رین (RANE)، گفت: «من فکر می‌کنم این اقدام  جدید حزب‌الله بخشی از نردبان تشدید تنش است که طرفین عمداً در حال بالا رفتن از آن هستند. اکنون حزب الله می‌کوشد اهداف استراتژیک‌تر و گران قیمت‌تر اسرائیل را هدف قرار دهد و به تشدید تنش‌های اسرائیل واکنش نشان دهد».

بول گفت: «اساساً حزب‌الله تلاش می‌کند بگوید که اگر اسرائیل عملیات خود را گسترش دهد، آن‌ها هم این گزینه را دارند که عملیات خود را در برابر فناوری‌ها و سخت‌افزارهای گران‌قیمت و با ارزش اسرائیل گسترش دهند». او افزود: «طبق معمول، این [حملات] برای نشان دادن هزینه‌های احتمالی جنگ تمام عیار طراحی شده، زیرا حزب‌الله می‌خواهد اسرائیل باور کند که هیچ یک از دارایی‌هایش امن نیستند.»

نیکلاس هِراس، مدیر ارشد استراتژی و نوآوری در مؤسسه خطوط جدید، معتقد است که حامی حزب‌الله، ایران، با حمایت «کامل» حزب‌الله علیه اهداف نظامی اسرائیل در زمین، دریا و هوا از استراتژی جوجه‌تیغی (porcupine strategy) پیروی می‌کند. هِراس گفت: «حزب‌الله توانایی یافتن و سرنگون کرد پهپادهای اسرائیلی از هر نوع را دارد، همراه با برخی از قابلیت‌های ضدهوایی مورد نیاز برای تهدید هواپیماهای اسرائیلی که ممکن است بخواهند برای نیروهای زمینی ارتش اسرائیل پشتیبانی هوایی نزدیک فراهم کنند.»

او همچنین بر اهمیت استفاده «پیشگامانه» حزب‌الله از موشک‌های ضد تانک برای حملات دقیق در ماه‌های اخیر تاکید کرد. این توانایی «شاید خطرناک‌ترین مهارت جدیدی است که حزب‌الله به نمایش گذاشته است» زیرا می‌تواند این گروه را قادر سازد تا در صورت تصمیم اسرائیل برای انجام حمله زمینی دیگری به جنوب لبنان برای از بین بردن حزب‌الله، مستقیماً اماکن استقرار نیروهای اسرائیلی را تهدید کند.

خطرناک‌ترین مرحله نردبان تشدید

سه‌شنبه هفته گذشته، اسرائیل در یک حمله هوایی طالب سامی عبدالله را ترور کرد، بلندپایه‌ترین عضو حزب‌الله که از زمان آغاز جنگ در سال گذشته کشته شده است. حزب الله متعهد شد که با تشدید عملیات «در شدت، قدرت، کمیت و کیفیت» پاسخ دهد.

روز بعد، این گروه اعلام کرد که هشت حمله را برای تلافی انجام داده است. روز پنجشنبه حزب الله اعلام کرد که در یک حمله هماهنگ با استفاده از راکت و پهپادهای تهاجمی، 9 سایت نظامی اسرائیل را هدف قرار داده است. این بزرگترین حمله موشکی و پهپادی حزب الله از زمان آغاز درگیری‌ها بوده است که خطر تشدید تنش را بیشتر کرد.

اسرائیل لبنان حزب الله

بول گفت: «جایی که در حال حاضر در آن قرار داریم، مطمئناً خطرناک‌ترین مرحله در نردبان تشدید از 8 اکتبر است، اما هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که هر یک از طرفین بخواهند وارد جنگی تمام عیار شوند.»

وی افزود: «حزب‌الله در حال نبرد در یک کمپین همبستگی با حماس و غزه است که می‌خواهد آن را به مناطق مرزی لبنان و اسرائیل محدود نگه دارد. بسیار بعید است که این محاسبات تغییر کند، مگر با یک تحریک بزرگ از سوی اسرائیل مانند ترور رهبران ارشد حزب الله، مثلاً حسن نصرالله (دبیر کل).

بول معتقد است که در حالی که حزب‌الله سعی دارد با حملات بی‌سابقه موشکی و پهپادی برون مرزی، خطرات را به اسرائیل نشان دهد، اسرائیل تلاش می‌کند حزب‌الله را تحت فشار بگذارد تا در قالب یک منطقه حائل «امتیازاتی ارائه دهد».

بول گفت: «اسرائیلی‌ها هنوز آماده انجام یک عملیات زمینی پایدار در جنوب لبنان در مقیاسی که در غزه انجام داده‌اند، نیستند، اما به هر حال فکر نمی‌کنم این اولین گزینه آن‌ها باشد. اسرائیل به طور پیوسته فشار بر حزب‌الله را بالا می‌برد تا ببیند آیا می‌تواند آن‌ها را وادار کند که اول عقب بکشند».

وی افزود: «مشکل این رویکرد این است که بسیار بعید به نظر می‌رسد حزب الله به صورت رسمی یا غیر رسمی سرزمینی را برای ایجاد یک منطقه حائل جدید به اسرائیلی‌ها واگذار کند. این اساساً معادل ژئوپلیتیکی زمانی است که یک نیرویی غیرقابل توقف با یک شیء غیرقابل حرکت برخورد کند.»

رقابت بر سر بازدارندگی

هِراس معتقد است که اسرائیل از درگیری‌های کنونی با حزب‌الله برای برقراری مجدد بازدارندگی استفاده می‌کند و نشان می‌دهد که همچنان اطلاعات، توانایی‌های تکنولوژیکی و تسلیحات بسیار پیشرفته‌تری دارد.

هراس گفت: «اسرائیل آشکارا در تلاش است تا از طریق حملات پیچیده و اطلاعاتی علیه فرماندهان ارشد حزب‌الله که مسئول عملیات‌های نظامی میدانی مانند هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌ها و راکت‌ها و عملیات زمینی در داخل اسرائیل هستند، از حزب‌الله بازدارندگی کند».

وی افزود: « ارتش اسرائیل به این طریق به حزب‌الله می‌گوید که اسرائیلی‌ها نسبت به حزب‌الله برتری اطلاعاتی دارند که وقتی با پهپادهای اسرائیلی و شبکه‌های هدف‌گیری هوش مصنوعی ترکیب شود، می‌تواند در صورت وقوع یک جنگ همه‌جانبه نیروهای حزب‌الله را از بین ببرد. این پیامی است که اسرائیل سعی دارد به حزب الله و متحد آن بفرستد.»

در 16 ژوئن، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور لبنان زنگ خطر را در مورد افزایش تنش‌های حزب‌الله و اسرائیل به صدا درآورد و از هر دو طرف خواست «سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به مسیر صلح متعهد شوند». اما در شرایطی که اسرائیل و نیروهای حزب الله به طور فزاینده‌ای برای جنگ کامل آماده می شوند، شاید آن لحظه از پیش گذشته باشد.