به گزارش اکوایران، سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا، به تهدیدات دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، علیه قبرس واکنش نشان داد. 

پیتر استانو، سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه، در مصاحبه‌ با العربیه گفت: «قبرس یک کشور عضو اتحادیه اروپا است و هر تهدیدی علیه آن، تهدیدی علیه کل اتحادیه محسوب می‌شود.»

روز گذشته، سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، طی یک سخنرانی به دولت قبرس هشدار داد که اگر این کشور فرودگاه‌ها و پایگاه‌های خود را به روی اسرائیل برای هدف قرار دادن لبنان بگشاید، بخشی از جنگ خواهد بود.

استانو همچنین درباره افزایش تنش‌ها در مرز لبنان و اسرائیل تاکید کرد: «اتحادیه اروپا وضعیت را به دقت دنبال می‌کند و این مسئله همیشه باعث نگرانی است». او خاطرنشان کرد اتحادیه اروپا، بر اساس قطعنامه 1701 شورای امنیت، از تمامی طرف‌ها می‌خواهد اقدامات لازم برای کاهش تنش‌ها و آغاز مذاکرات موثر را انجام دهند.

استانو تأکید کرد که «اتحادیه اروپا به حمایت از لبنان و مردم آن پایبند است و این تعهد در سطوح بالای دولتی تأیید شده است.» او در این زمینه افزود حمایت از ارتش لبنان بخش مهمی از برنامه حمایتی اتحادیه اروپا است و این ارتش «نقش مهمی در حفظ صلح و ثبات در جنوب لبنان ایفا می‌کند»

هم‌چنین، به نوشته میدلیست نیوز، نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس در واکنش به سخنان روز گذشته دبیر کل حزب الله تاکید کرد جمهوری قبرس بخشی از راه حل و نه بخشی از مشکل است.

 کریستودولیدس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد سخنان نصرالله درباره قبرس لطیف و خوشایند نبود و به هیچ وجه با واقعیت همخوانی ندارد چرا که او طوری صحبت کرد که گویا قبرس درگیر در فعالیت‌های نظامی و جنگی است در حالیکه این کاملاً خلاف واقعیت است.

وی افزود: جمهوری قبرس هرگز در این جنگ(غزه) دخالت ندارد. کشور ما بخشی از راه حل است، نه مشکل و نقشی را ایفا کرده است که توسط جهان عرب و دیگر کشورها به رسمیت شناخته شده و برای بازگشایی یک کریدور دریایی که امکان ارسال کمک های بشردوستانه از قبرس به غزه را فراهم کند،تلاش کرده است.