به گزارش اکوایران، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، برای اولین بار پس از تهاجم کرملین به اوکراین، در سفری که روابط رو به رشد بین دو کشور را با وجود روابط نزدیک دهلی نو با واشنگتن برجسته می‌کند، از روسیه بازدید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، یوری اوشاکوف، سخنگوی کرملین گفت: «مقدمات سفر مودی به مسکو در حال انجام است و تاریخ آن به زودی اعلام خواهد شد.»

به گزارش تاس، او گفت: «می‌‌توانم تأیید کنم که ما در حال آماده سازی سفر نخست وزیر هند هستیم. هنوز نمی‌توانم در مورد تاریخ‌‌ها بگویم، زیرا تاریخ‌ها با توافق طرفین اعلام خواهد شد. اما ما به طور فعال در حال آماده سازی هستیم. و این دیدار انجام خواهد شد.»

سی‌‌ان‌ان برای اظهار نظر با وزارت امور خارجه هند تماس گرفته است.

سفر آتی اولین سفر مودی به این کشور از سال 2019 خواهد بود و کمتر از یک ماه پس از انتخاب مجدد او به عنوان نخست وزیر هند انجام می‌‌‌شود.

مودی آخرین بار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان در سال 2022 ملاقات کرد و در آنجا به این رهبر گفت که عصر امروز عصر «جنگ نیست». پوتین همچنین چند ماه قبل از حمله غیرقانونی خود به اوکراین از دهلی نو دیدن کرد.

روابط هند با روسیه به دهه‌ها قبل از جنگ سرد بازمی‌گردد و علیرغم تحریم‌های مکرر دولت‌های غربی بر مسکو، همچنان قوی باقی مانده است.

دهلی نو بارها از رای در محکومیت روسیه در سازمان ملل خودداری کرده و از انتقاد عمومی از جنگ مسکو در اوکراین اجتناب کرده است.

هند همچنان برای تجهیزات نظامی خود به شدت به کرملین متکی است - پیوندی حیاتی با توجه به تنش‌های مداوم هند در مرز مشترک هیمالیا با چین - و خرید نفت خام روسیه با تخفیف را افزایش داده است و برای پوتین در حالی که با انزوای جهانی روبه‌رو است، راه نجات مالی بزرگی را فراهم کرده است.

همزمان، روابط هند با ایالات متحده، در بحبوحه نگرانی‌های مشترک در مورد قاطعیت چین در منطقه هند و اقیانوس آرام، قوی‌‌تر شده است.

مودی در ژوئن گذشته در جریان یک سفر دولتی به واشنگتن با جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، دیدار کرد تا همکاری دفاعی، تجاری و فناوری آنها را تقویت کند. رهبر هند همچنین در این سفر در کنگره سخنرانی کرد، افتخاری که معمولاً برای متحدان و شرکای نزدیک ایالات متحده محفوظ است و در یک شام دولتی مجلل نیز شرکت کرد.

در اواخر همان سال، پوتین در نشست سران گروه 20 در دهلی نو که طی آن رهبران بیانیه‌ای به اجماع در انتقاد از تهاجم او به اوکراین ارائه کردند، شرکت نکرد.

هند یکی از اعضای گروه امنیتی چهارگانه با ایالات متحده، ژاپن و استرالیا است و همچنین در دو گروه دوستان مسکو، سازمان همکاری شانگهای و بلوک بریکس، که شامل روسیه و چین می‌‌شود، جایگاهی دارد.