به گزارش اکوایران، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت که حکم دادگاه عالی درباره مصونیت رئیس‌جمهور یک «روال  خطرناک» است که می‌تواند روسای جمهور را به پادشاهان تبدیل کند و از مردم آمریکا خواست تا با رد دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر، با این تصمیم «مخالفت» کنند.

به گفته رویترز، بایدن در اظهارات روشن و سنجیده در کاخ سفید گفت که تصمیم دادگاه به این معناست که احتمال محاکمه ترامپ قبل از انتخابات 5 نوامبر به دلیل نقشش در تلاش برای لغو نتایج انتخابات 2020 بسیار کم است و هشدار داد که این تصمیم می‌تواند رئیس جمهور ایالات متحده را به پادشاه تبدیل کند.

بر اساس تصمیم دادگاه عالی ترامپ را نمی‌توان به خاطر اقداماتی که در چارچوب اختیارات قانون اساسی او به عنوان رئیس‌جمهور بود، تحت تعقیب قرار داد، اما می‌تواند برای اعمال خصوصی تحت پیگرد قرار بگیرد. این حکم تاریخی برای اولین بار است که هر نوع مصونیت رئیس‌جمهوری از پیگرد قانونی را به رسمیت می‌شناسد.

بایدن گفت: «این ملت بر این اصل بنا شده است که هیچ پادشاهی در آمریکا وجود ندارد. هر یک از ما در برابر قانون برابر هستیم. هیچ‌کس، هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست. حتی رئیس جمهور ایالات متحده.»

او گفت که تصمیم دادگاه به این معنی است که اکنون عملاً هیچ محدودیتی برای کاری که یک رئیس جمهور می‌‌تواند انجام دهد وجود ندارد.

او گفت: «این یک روال خطرناک است، زیرا قدرت ریاست جمهوری دیگر توسط قانون محدود نخواهد شد. تنها محدودیت‌ها توسط رئیس جمهور به تنهایی اعمال خواهد شد.»

بایدن، 81 ساله، اولین مجموعه اظهارات خود را در کاخ سفید از زمانی که مناظره متزلزلش علیه ترامپ در هفته گذشته منجر به درخواست از او برای کناره‌گیری به عنوان پرچمدار حزب دموکرات برای انتخابات شد، بیان می کرد.

بایدن گفت که او از سونیا سوتومایور، قاضی لیبرال، که در مخالفت خود در این تصمیم نوشت که نگران دموکراسی ایالات متحده است، حمایت می‌کند.

بایدن با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گفت: «اکنون مردم آمریکا باید کاری را انجام دهند که دادگاه باید انجام می‌داد، اما انجام نخواهد داد. مردم آمریکا درباره دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ قضاوت خواهند کرد.»

او افزود: «من با مخالفت امروز قاضی سوتومایور موافق هستم.» بایدن در پایان گفت: «مردم آمریکا نیز باید مخالف باشند. من مخالفم. خداوند همه شما را برکت دهد. باشد که خداوند به حفظ دموکراسی ما کمک کند.»

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به سوالی در فاکس نیوز در مورد اظهارات بایدن، آنها را «نفرت انگیز» و «خطرناک» خواند و رئیس جمهور را به «تلاش برای تضعیف دادگاه عالی» متهم کرد.

بایدن برای انتخاب مجدد علیه ترامپ نامزد شده است و به شدت از اقدامات رقیب خود در مورد حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره آمریکا توسط حامیان ترامپ که ادعاهای دروغ ترامپ مبنی بر پیروزی او در انتخابات 2020 را باور داشتند، انتقاد کرده است.

بایدن با اشاره به متهم شدن ترامپ به اتهاماتش گفت: «اکنون مردی که آن اوباش را به ساختمان کنگره ایالات متحده فرستاده است با محکومیت جنایی احتمالی برای آنچه در آن روز رخ داده است روبروست، مردم آمریکا سزاوار این هستند که قبل از انتخابات آینده در دادگاه‌ها پاسخی در این باره  دریافت کنند.»

بایدن گفت که مردم حق دارند از نتایج این پیگرد قانونی قبل از انتخابات نوامبر مطلع شوند. «اکنون، به دلیل تصمیم امروز، این امر بسیار، بسیار بعید است. این یک بی عدالتی وحشتناک به مردم این کشور است.»