به گزارش اکوایران، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در برابر تلاش برخی از دموکرات‌ها در راستای وادار کردن او به کناره‌گیری، پس از عملکرد ضعیف در مناظره، ایستاد و قول داد که «در رقابت باقی می‌ماند.»

به گزارش رویترز، بایدن در یک سخنرانی آتشین برای حامیانش در ویسکانسین و در مصاحبه‌ای با ای‌بی‌سی استدلال کرد که او بهترین نامزد دموکرات برای جلوگیری از بازپس گیری کاخ ریاست جمهوری توسط دونالد ترامپ جمهوری خواه در انتخابات 5 نوامبر است.

عملکرد بایدن در مناظره با ترامپ در 27 ژوئن، نگرانی‌های جدی برخی از دموکرات ها را در مورد قدرت ذهنی و استقامت او در سن 81 سالگی برانگیخته است.

جنبشی در حزب در جریان است تا او را متقاعد کند که کناره‌گیری کند و منتقدان هشدار می‌دهند که او با شکست تقریباً قطعی روبرو می‌شود و می‌تواند سایر دموکرات‌ها را با خود به پایین بکشاند. 

انتظار می‌رود که دموکرات‌های مجلس نمایندگان و گروهی از سناتورها هفته آینده پس از بازگشت به واشنگتن درباره این موضوع گرد هم بیایند.

برخی از نظرسنجی‌های عمومی نشان می‌دهند که ترامپ از زمان مناظره پیشی گرفته است و نظرسنجی رویترز/ایپسوس نشان می‌دهد که از هر سه دموکرات، یک نفر خواهان کناره‌گیری بایدن از رقابت است.

بایدن روز جمعه این جنبش را رد کرد.

«ما هفته گذشته مناظره‌ای کوچک داشتیم. نمی‌توان گفت که بهترین عملکرد من بود. اما از آن زمان تاکنون حدس و گمان‌های زیادی وجود داشته است. «جو قرار است چه کار کند؟ آیا او در رقابت باقی می‌ماند؟ آیا او از رقابت انصراف می‌دهد؟» 

بایدن گفت. «خب پاسخ من این است: من نامزد انتخابات هستم و دوباره برنده می‌شوم.»

بایدن از یک مصاحبه 22 دقیقه‌ای 

 ای‌بی‌سی استفاده کرد تا دوباره استدلال کند که شب بدی را در مناظره سپری کرده است اما در غیر این صورت حالش خوب است.

بایدن تحت پرسش‌های مداوم جورج استفانوپولوس، خبرنگار ای‌بی‌سی، نظرسنجی‌هایی را که نشان می‌داد او از ترامپ عقب است را رد کرد و گفت که نظرسنجی‌های دیگر او را در موقعیت بهتری قرار می‌دهند.

بایدن افزود که او بهترین نامزد برای مقابله با ترامپ است و تنها «خداوند متعال» می‌تواند او را از رقابت بیرون کند.

آخرین تلاش‌های او برای متقاعد کردن دموکرات‌ها برای ماندن در کنار او توسط برخی نادیده گرفته شده است، اگرچه به نظر می‌رسد او مصمم به مبارزه است.

دیوید اکسلرود، استراتژیست دموکرات، مشاور ارشد سابق باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، به سی‌ان‌ان گفت: «به نظر می‌رسد او نمی‌تواند این واقعیت را محاسبه کند که مردم این سؤالات را درباره او دارند.»

یک مقام ارشد کمیته ملی دموکرات به رویترز گفت: «کاملاً واضح است که او جایی نمی‌رود مگر اینکه یک شورش بزرگ در کنگره رخ دهد.»

شورش در کنگره؟

یک منبع به رویترز گفت که سناتور مارک وارنر، یک دموکرات میانه رو مورد احترام، سناتورهای دموکرات را به جلسه‌ای در روز دوشنبه دعوت کرده است تا درباره مبارزات انتخاباتی بایدن گفتگو کنند. واشنگتن پست گزارش داد که وارنر به دنبال این است که از این گروه بخواهد تا بایدن را برای خروج از رقابت تحت فشار بگذارد.

بایدن به خبرنگاران گفت که با حداقل 20 قانونگذار صحبت کرده و آنها به او گفته‌اند که بماند. بایدن در پاسخ به سوالی درباره درخواست وارنر برای رفتن او گفت: «خب، مارک وارنر، تا جایی که من درک می‌کنم، تنها کسی است که این موضوع را در نظر می‌گیرد.»

او گفت که از حمایت معاونش کامالا هریس، که در صورت کناره‌گیری به عنوان پرچمدار حزب دموکرات، یکی از گزینه‌های اصلی برای جایگزینی او است، تشکر می‌کند.

یک نفر در تظاهرات مدیسون تابلویی را پشت بایدن در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «مشعل را به دیگری بده، جو.»

هریس پس از گردهمایی، یادداشت حمایتی در ایکس منتشر کرد و گفت بایدن زندگی خود را وقف مبارزه برای آمریکایی‌ها کرده است. او گفت: «در این لحظه، من می‌دانم که همه ما آماده هستیم تا برای او بجنگیم.»

اما مایک کویگلی، نماینده دموکرات ایلینوی، در شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی، از بایدن خواست کناره‌گیری کند و «اجازه دهد شخص دیگری این کار را انجام دهد» یا خطر «فاجعه مطلق» را ایجاد کند.

بایدن در سخنرانی‌های خود در روز جمعه، ترامپ را دروغگو خواند و حملات تندتری را انجام داد که در زمان حضور او در صحنه مناظره آتلانتا وجود نداشت.

اما او سخنان تندتری برای کسانی در حزبش داشت که در توانایی او برای رهبری آنها به پیروزی در 5 نوامبر تردید دارند.

بایدن گفت: «آنها سعی می‌کنند من را از رقابت خارج کنند. خب اجازه دهید تا جایی که می‌توانم این را واضح بگویم: من در رقابت باقی می‌مانم! من دونالد ترامپ را دوباره شکست خواهم داد.»

اکنون تعدادی از اهداکنندگان پول و رهبران تجاری نارضایتی خود را از نامزدی بایدن با صدای بلند اعلام می‌کنند، بودجه را متوقف می‌کنند یا به گزینه‌های احتمالی دموکرات نگاه می‌کنند.

حتی برخی از نزدیکترین متحدان سیاسی بایدن، از جمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس سابق، سوالاتی را در مورد سلامت او مطرح کرده‌اند.

مائورا هیلی، فرماندار ماساچوست روز جمعه بیانیه‌ای صادر کرد و از بایدن خواست این تصمیم را به دقت ارزیابی کند.

او گفت: «پرزیدنت بایدن دموکراسی ما را در سال 2020 نجات داد و در چهار سال گذشته کار برجسته‌ای انجام داده است. بهترین راه در حال حاضر تصمیمی است که رئیس جمهور باید بگیرد. در روزهای آینده از او می‌خواهم به مردم آمریکا گوش دهد و به دقت ارزیابی کند که آیا بهترین امید ما برای شکست دونالد ترامپ است یا خیر.»

ستاد انتخاباتی ترامپ و برخی از متحدانش حمله سیاسی پیشگیرانه‌ای را علیه هریس آغاز کرده‌اند و به سرعت تلاش می‌کنند تا او را بدنام کنند.

به گزارش واشنگتن پست، گروهی از رهبران تجاری و مدنی روز جمعه در نامه‌ای به کاخ سفید، از بایدن خواستند که به تلاش خود برای انتخاب مجدد پایان دهد.

رئیس سابق دفتر بایدن، ران کلین، که روند آماده‌سازی او را قبل از مناظره رهبری کرد، در ایکس نوشت «ما حزب دمکرات هستیم! اهداکنندگان نمی‌توانند تصمیم بگیرند که رئیس‌جمهوری هوادار کارگران و حامی مردم را برکنار کنند.»