به گزارش اکوایران، قیمت دلار صبح امروز مسیر نزولی را دنبال کرد. قیمت دلار در بازار متشکل نیز در شروع معاملات امروز 77 تومان از عصر روز گذشته پایین‌تر بود و روی 27 هزار و 309 تومان قرار داشت. قیمت دلار از ابتدای این هفته وارد روند نزولی شده است و به نظر نمی‌رسد اخبار برجامی کمکی به افت قیمت دلار کرده باشند. مثلا در مورد آخرین اخباری که توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده بود، می‌توان به اظهار نظر دیپلمات‌های اروپایی اشاره کرد. بر این اساس دیپلمات‌های اروپایی معتقدند که تا این لحظه نتوانستند به مذاکرات واقعی با ایران درباره موضوع هسته‌ای برسند، زمان به سرعت در حال سپری شدن است و بدون پیشرفت در مذاکرات، توافق هسته‌ای خالی از محتوا خواهد بود، وزارت خارجه بریتانیا نیز گفته است، مذاکرات برای توافق هسته‌ای به زودی بی‌معنا خواهد شد.

چرا قیمت دلار به اخبار برجامی بی‌توجه است؟

اخبار برجامی به نوعی منفی است، اما قیمت دلار مسیر کاهشی را دنبال می‌کند. احتمالات مختلفی می‌توان مطرح کرد، یکی اینکه قیمت دلار هنوز ناپایدار است و اگر قدری دیگر افت کند، با هجوم خریداران مواجه می‌شود و روی مقادیر هفته گذشته قرار می‌گیرد. احتمال دیگر این است که اثر عدم حصول توافق بر بازار تخلیه شده است و فعالان بازار حدس می‌زنند حتی اگر برجام احیا نشود، تحریم‌ها بیش از این شدت نمی‌گیرد. احتمال دیگر نیز این است که به واسطه حساسیتی که برای دولت و بانک مرکزی در این بازه زمانی در مورد قیمت دلار ایجاد شده است، این نهادها از ابزارهای کنترلی خود به هر قیمتی استفاده و سعی کردند قیمت را به سمت پایین بکشند.

دلار بازار ارز

قیمت سکه پشت مرز 13 میلیون تومانی

قیمت طلای جهانی در پایان معاملات روز گذشته روی 1787 دلار قرار داشت. طلای جهانی در ساعت 11 و 25 دقیقه صبح امروز به وقت ایران حوالی 1785 دلار مباله می‌شد. قیمت سکه در شروع معاملات امروز از عصر روز گذشته 25 هزار تومان پایین‌تر بود و روی 12 میلیون و 950 هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه در ادامه رشد کرد از مرز 13 میلیون تومان گذشت. حباب قیمتی سکه 13 میلیون تومانی 4.7 درصد به دست می‌آمد که نسبتا بزرگ بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار امروز نیز مسیر نزولی را دنبال کرد، همراه با قیمت دلار، قیمت دلار متشکل نیز در شروع معاملات امروز افت کرد. قیمت سکه زیر مرز 13 میلیون تومان قرار داشت اما با وجود بزرگ بودن اندازه حباب در ادامه معاملات از این مرز گذشت.