به گزارش اکوایران، قیمت دلار در شروع معاملات امروز کاهش یافت و در سطوحی قرار گرفت که از 11 آذر ماه سابقه نداشت. امروز مذاکرات احیای برجام بعد از تعطیلات سال نو میلادی از سر گرفته می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه در آستانه ازسرگیری مذاکرات، به نوعی دست بالا را گرفته است و می‌گوید درباره مذاکرات وین اگر امروز متن مشترکی داریم، بخاطر این است که طرف غربی پی برد که باید از درخواست‌های حداکثری خود عقب‌نشینی کند. برخی معتقدند بازار مانند گذشته به اخبار مثبت واکنش نشان نمی‌دهد. با این وجود برخی اخبار توانست در آستانه مذاکرات قیمت دلار را نزولی کند. مهم‌ترین این اخبار انتشار شایعاتی بود مبنی بر اینکه ایران بعد از مذاکره با چین و روسیه قبول کرد در مورد برخی خواسته‌های حداکثری خود انعطاف‌پذیری نشان دهد. به هر روی گفتگوها از امروز بعد از ظهر از سر گرفته می‌شود و باید دید سیگنالی که بتواند جهت حرکت دلار را تغییر دهد بیرون خواهد آمد یا خیر.

دلار بازار ارز

مقاومت سکه در مقابل کاهش قیمت

امروز اولین روز هفته برای طلای جهانی بود و سناریوی رشد ادامه‌دار قیمت طلا، قرار گرفتن آن بالای 1830 دلار و ورود آن به یک فاز صعودی جدید تا ساعت 11 و 26 دقیقه صبح به وقت ایران محقق نشد. قیمت طلا در این ساعت روی 1823 دلار قرار داشت و نسبت به نرخ انتهای روز جمعه ( 1830 دلار ) قدری پایین آمده بود. در شروع معاملات امروز قیمت طلا و دلار هر چند به صورت محدود کاهش یافت، اما قیمت سکه روی نرخ عصر روز گذشته قرار داشت و در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کرد. حباب قیمتی سکه روز گذشته کوچک شده بود و احتمالا همراه نشدن قیمت سکه با قیمت دلار و طلا در شروع معاملات امروز در جهت اصلاح قیمت بود. قیمت سکه در شروع معاملات امروز 13 میلیون و 65 هزار تومان بود. اندازه حباب قیمتی سکه روز گذشته زیر 3 درصد قرار داشت و صبح امروز 3.4 درصد به دست می‌آمد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در روز از سرگیری مذاکرات احیای برجام کاهش یافت و روی مقادیری قرار گرفت که در یک ماه گذشته بی‌سابقه بود. قیمت طلای جهانی در شروع معاملات امروز روند صعودی انتهای هفته گذشته را دنبال نکرد. با این وجود سکه در مقابل کاهش قیمت مقاومت کرد تا اندازه حباب آن که در روز گذشته کوچک شده بود، رشد کند و به مقادیر متعارف نزدیک شود.