خیز ابتدای روز طلا بیشتر به دلیل کاهش ارزش شاخص دلار بود، اما پس از انتشار آمار امیدوارکننده بازار کار آمریکا، قیمت طلا کاهشی شد. در حالی که پیش بینی می شد نرخ بیکاری آمریکا که در ماه نوامبر 4.2 درصد بوده است به 4.1 درصد برسد، گزارش منتشر شده حکایت از کاهش نرخ بیکاری ماه دسامبر به 3.9 درصد داشت. با این وجود تعداد اشتغال جدید غیرکشاورزی در ماه آخر سال 2021، کمتر از پیش بینی ها بود. در حالی که پیش بینی می شد در حدود 426 هزار نفر در بازار کار آمریکا مجددا مشغول به کار شوند، این مقدار در حدود 199 هزار نفر گزارش شد.

 فعالان بازار جهانی پیش بینی می کنند با بهبود وضعیت اقتصاد آمریکا احتمال افزایش نرخ بهره هدف از سوی فدرال افزایش پیدا خواهد کرد. افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو با افزایش هزینه فرصت نگه داری طلا، سبب کاهش تقاضا و قیمت طلا خواهد شد. موضوعی که به نظر می رسد از اکنون معامله گران به پیشواز آن رفته اند.

قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی در اولین هفته از سال جدید میلادی در حدود 2 درصد کاهش یافت تا بدترین بازدهی هفتگی فلز زرد در شش هفته اخیر رقم بخورد.

بازه قیمتی طلا

مایکل هیوسون، تحلیل گر ارشد در CMC Markets UK در مورد وضعیت کنونی بازار معتقد است قیمت طلا در شش ماه گذشته در بازاره 1730 تا 1830 دلار گرفتار شده است و عمده ترین عامل آن نوسانات نرخ بازدهی اوراق آمریکا بوده است. در صورت انتشار گزارش های اقتصادی مطلوب از وضعیت کنونی بزرگ ترین اقتصاد جهان نیز احتمال عقب نشینی طلا تا مرز 1770 دلار نیز وجود دارد.