به گزارش اکوایران، طلا که در هفته های اخیر تا قیمت 1786 دلاری نیز سقوط کرده بود، اکنون پس از پشت سر گذاشتن دو هفته صعودی به قیمت 1852 دلاری رسیده است. در حال حاضر فضای بازار طلا مجددا تا حدی صعودی شده است. نتایج نظرسنجی از تحلیل گران و معامله گران خرد حکایت از صعود طلا در کوتاه مدت دارد، هر چند که مسائل مربوط به نرخ بهره فدرال رزرو می تواند این حرکت صعودی را مسدود کند.  

بر اساس نظر کارشناسان بازار طلا، مهم ترین عامل صعودی بودن فضا در مقطع کنونی ریزش شاخص دلار آمریکا است. شاخص دلار آمریکا که در هفته های اخیر به سقف 20 ساله خود رسیده بود، اکنون 3 درصد از ابتدای ماه ریزش کرده است. یکی از عوامل افت شاخص دلار سیگنال بانک مرکزی اروپا بود که بر اساس آن احتمال دارد افزایش نرخ بهره از ماه جولای شروع شود. کریستین لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا در این باره گفت به دلیل رشد قابل توجه چشم انداز تورم نسبت به دوره قبل از پاندمی کرونا، اکنون زمان مناسبی برای سازگار کردن نرخ بهره است.

کیتکو 6

در نظرسنجی این هفته سایت کیتکو 17 تحلیل گر شرکت کردند که 11 نفر از آنها به صعودی بودن قیمت طلا باور داشتند. دو نفر نیز طلا را نزولی می بینند و 4 نفر نیز بازاری خنثی را پیش بینی کردند. در همین حال 570 معامله گر خرد نیز در بخش نظرسنجی مین استریت این سایت شرکت کردند که از این میان 317 نفر معادل با 56 درصد رشد قیمت طلا را در هفته آینده متصور هستند. 29 درصد طلا را نزولی پیش بینی کردند و 16 درصد نیز قیمت طلا را در همین میانه کانال 1800 دلار تخمین زدند.