سفر در زمان: تور طهران ‌گردی چند ؟

در «سفر در زمان» هفته ‌ای که گذشت، هم به حدود ۱۷۰ سال پیش، سالروز قتل امیرکبیر، سفر کردیم و هم به ۱۸ سال پیش که دو شعبه بانک ایرانی در انگلیس فعالیت خود را در قالب جدید آغاز کردند.

حجم معاملات بورس در سال ۱۳۵۱ و بودجه ‌‌ای که در این سال معادل قیمت ۴۰ آپارتمان در عصر حاضر است هم، در تاریخ مطبوعات ایران طی هفته گذشته به ثبت رسید. 

«سفر در زمان» را پنجشنبه شب‌ ها از اکوایران دنبال کنید.

 

 

نوزدهم دی: وضعیت بورس در دهه ۴۰ و ۵۰

شاید جالب باشد که بدانید بورس در سال ۵۱ چه وضعیتی داشت و حجم معاملات در آن زمان چقدر بود.. در آن زمان سابقه فعالیت بورس در کشور فقط ۵ سال بود. بهمن ماه ۱۳۴۶ رسما با انجام چند معامله بورس اوراق بهادار تهران فعالیت خود را آغاز کرد.

اما نوزدهم دی ماه سال ۱۳۵۱ اعلام شد در روز قبل از آن ۱۵۰ سهم بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران و ۱۰۶۰ سهم دیگر از این بانک عرضه شد و مورد معامله قرار گرفت.

در همان روز ۱۰۰ سهم شرکت شیشه قزوین و سهم کارخانجات نورد ایران معامله شد. در عین حال با فروش اوراق قرضه عباس آباد مجموعا ججم معاملات به حدود ۷۰۰ هزار تومان رسید.

ارزش معاملات در آخرین روز فعالیت بازار سرمایه در هفته گذشته بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان بود یعنی حدود ۱۹.۵ میلیون برابر سال ۵۱

 

بیستم دی: قتل امیر کبیر

به ۱۶۹ سال پیش می رویم، شنبه ۲۰ دیماه ۱۲۳۰ امیرکبیر صدراعظم ایران به دست علی خان فراش باشی در حمام فین کاشان به قتل رسید.

هزینه یکروز گردش در تهران با نهار و پانزده برنامه بازدید ۲۵ تومان. این فراخوان بیستم دیماه سال ۱۳۵۰ سازمان جلب سیاحان بود که اعلام کرد. در این بازدید مردم تهران از کاخ گلستان، یک کارخانه مواد غذایی، موزه جواهرات سلطنتی، یک کارخانه اتومبیل‌سازی، مجلس شورای ملی و تالار آئینه دیدن کردند؛ هزینه این تور گردشگری ۲۵۰ ریال همراه با ناهار بود.

 

بیست و یکم دی: سند دخل و خرج سال ۵۱

بودجه یا همان سند دخل و خرج سال ۵۱ تقدیم مجلس شد. پیش از اینکه رقم پیشنهادی دولت برای بودجه سال ۵۱ را بدانیم،

به رقم بودجه کل کشور برای سال ۱۴۰۰ اشاره می کنیم. ۲۴۳۰ میلیون میلیارد تومان کل بودجه کشور برای سال آینده است.

رقمی که در سال ۵۱ معادل ۵۸ میلیارد تومان بود.

بودجه ای که امروز تقریبا معادل ۴۰ آپارتمان متناسب با بودجه اقشار متوسط است.

 

بیست و دو دی : صادرات میگوی ایران

میگوی ایران به اروپا صادر شد. این خبر برای بیست و دوم دیماه سال ۱۳۸۰ است. در ۸ ماهه سال ۸۰، ۳هزار و ۱۵۰تن میگو به اروپا صادر شد. اگر نگاهی به امار صادرات میگو در دوران فعلی داشته باشیم، در سال گذشته ۱۳ هزار تن میگو از کشور صادر شد.

 

بیست و سه دی: انتقال گاز ایران

دی ماه ۱۳۸۰ در خبری اعلام شد تا طرح مهم خط لوله انتقال گاز ایران به هند بین دو کشور مورد بررسی قرار گیرد. علی‌رغم جذابیت‌هایی که این طرح نه تنها از جنبه تأمین انرژی برای شبه قاره هند دارد، بلکه به عنوان یک عامل کاهش تنش در روابط بین هند و پاکستان نیز به شمار می‌رود، اما هندوستان برای انعقاد این قرار دارد تحت فشارهای آمریکا قرار دارد و قطر موفق به صادرات گاز به هند شده

 

بیست و چهار دی: فعالیت بانک‌های ایران در لندن

تغییرات جدید در نحوه فعالیت بانک‌های ایران در لندن. در این روز اعلام شد ۶ بانک ایرانی در لندن در قالب چهار بانک جدید تحت نظارت بانک مستقل مرکزی انگلیس به فعالیت خود در لندن ادامه می‌دهند. بر پایه این تغییرات، شعبه‌های بانک تجارت و ملت با ادغام در یکدیگر به نام «پرشیا اینترنشنال بانک» در انگلیس به ثبت رسیده است.

 

بیست و پنج دی: آلودگی هوا در تهران

و آلودگی هوا که نفس پایتخت را تنگ کرده.. جالب است بدانید دی ماه سال ۸۰ معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: دولت با عزم جدی و با وجود مشکلات و پیچیدگی‌های موجود توانسته است در مسیر کاهش آلودگی هوا گام بردارد.

ابتکار اعلام کرد: دولت در لایحه بودجه سال ۸۱ برای کاهش آلودگی هوای شهرهای آلوده ۷۰ میلیارد تومان به اختصاص داده است.

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد