به گزارش اکوایران، تب و تاب نقدینگی در بازار باز در آخرین ماه سال اوج گرفته و بانک‌ها در هفته اخیر رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده‌اند.

بانک مرکزی با تزریق پول در بازار باز سعی می‌کند منابع مالی مورد نیاز برای تامین نقدینگی بانک‌ها را فراهم کند؛ به همین جهت این نهاد نیز طی سال‌های اخیر از عملیات بازار باز در جهت کنترل نوسانات نرخ بهره استفاده می‌کند.

بانک‌های کشور در بازار باز می‌توانند در ازای گرو گذاشتن اوراق خود نزد بانک مرکزی، منابع نقدی استقراض کنند و در سررسید معین، کل بدهی را به همراه سود به بانک مرکزی پرداخت کنند.

photo_2024-02-28_18-02-51

تقاضای نقدینگی بانک‌ها به بالاترین سطح رسید

گزارش بانک مرکزی از عملکرد چهل‌ونهمین مرحله از عملیات بازار باز در هفته منتهی به 7 اسفند ماه امسال نشان می‌دهد تقاضای نقدینگی در بازار باز از سوی بانک‌ها به بالاترین سطح امسال رسیده و ارزش سفارش‌های ارسالی برای دریافت اعتبار از بانک مرکزی به بیش از 173 همت رسیده که رقمی بی‌سابقه است.

بانک مرکزی طبق عملکرد مشابه دو ماه اخیر خود بازهم حدود 150 همت نقدینگی به بازار باز تزریق کرده تا 83.5 درصد از کسری نقدینگی شبکه بانکی را پوشش دهد.

در هفته منتهی به 7 اسفند ماه امسال 173.7 همت سفارش از سوی 24 بانک‌ها ارسال شده و بانک مرکزی با تزریق 144.99 همت پاسخگوی 83.44 درصد تقاضای بانک‌ها در بازار باز بوده است. به بیان دیگر در هفته اخیر حدود 29 همت تقاضای مازاد در بازار باز وجود داشته است.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، موضع عملیاتی این نهاد در این هفته توافق بازخرید بوده است. بانک مرکزی نرخ بهره بازار باز را برای سال جاری 23 درصد تعیین کرده است.

همچنین بازپرداخت استقراض پیشین بانک‌ها از بازار باز که سررسید آن در هفته اخیر فرارسیده برابر با 145.6 همت بوده است.

photo_2024-02-28_18-03-07

هجوم بانک‌ها به بازار شبانه

بانک مرکزی در این مرحله از بازار باز، کسری نقدینگی 24 بانک شرکت‌کننده در حراج را در قالب توافق بازخرید تامین کرده است؛ در همین راستا 3 بانک نیز در بازار شبانه و در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند معادل 86.4 همت از بانک مرکزی استقراض کرده که این رقم نیز دومین رکورد بالاترین میزان تزریق نقدینگی در بازار شبانه محسوب می‌شود. بیشترین میزان اعتبارگیری در بازار شبانه مربوط به مرحله سوم در فروردین ماه امسال بوده که معادل 92.8 همت بوده است.

شیوه دیگر استقراض بانک‌ها در هر هفته، بازار شبانه است. در این بازار تاریخ سررسید معاملات کوتاه مدت‌تراست. نرخ سود داد و ستد در این بازار را بانک مرکزی تعیین می کند که در بازه 17 تا 24 درصد قرار دارد.

تفاوت اعتبارگیری قاعده‌مند و تامین مالی از بازار باز این است که در اعتبارگیری قاعده‌مند نرخ بهره 24 درصد و سررسید بین 1 تا 2 روز است و در مقابل نرخ بهره بازار باز 23 درصد و سررسید 7 روزه است. 

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی مطابق با ضوابط تعیین شده) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (24 درصد) استفاده کنند.

طی هفته‌های اخیر فشار تقاضای نقدینگی در بازار باز و شبانه شدت گرفته که نشان از کمبود منابع مالی در شبکه بانکی کشور است.

photo_2024-02-28_18-02-46

photo_2024-02-28_18-03-12