به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه بیست و هفتم شهریور ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 11 هزار و 183 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 377 هزار و 915 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس با کاهش 2 هزار و 981 واحدی در سطح 401 هزار و 908 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 102 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 630 واحد قرار گرفت.  

خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 273 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 184 درصدی داشته است.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تفارس (شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 21 میلیارد تومان بود. پس از تفارس، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

بورس

نمادهای پیشران بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «فملی» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «انرژی3»، «زپارس» و «دانا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «شگویا» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کزغال»، «خدیزل» و «بگیلان» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خساپا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 14 هزار و 163 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 8 هزار و 545 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 405 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های بازار سهام

در معاملات یکشنبه 55 نماد صف خرید داشتند و 69 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 28 درصدی به 159 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 27 درصد افزایش یافت و 192 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 16 میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 54 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد کزغال (شرکت زغال سنگ پروده طبس) با صف‌ خرید 8 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کزغال، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد ذوب تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از ذوب، نمادهای ثفارس، سکرد، غپاک و ثاباد بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس