به گزارش اکوایران؛ با پایان یافتن معاملات سهام روز شنبه 20 اسفند، برایند جریان پول حقیقی بازار سهام به منفی 542 میلیارد تومان رسید. روند معاملات بورس تهران امروز به شدت تحت تأثیر افت قیمت دلار در بازار آزاد و اخبار منتشر شده در خصوص توافقات ایران و عربستان بود. در نیم ساعت اول معاملات روز جاری، تراز شاخص کل بورس تهران رشد قابل توجه‌ای را در پیش داشت اما با کاهش شدید قیمت دلار در بازار آزاد، روند شاخص کل نزولی شد و حتی در انتهای بازار با ترازی کمتر از تراز ابتدای معاملات به کار خود پایان داد. با این وجود تراز شاخص کل هم‌وزن بورس پس از طی کردن روند صعودی ابتدای صبح، روندی نزولی با شیب اندک به خود گرفت و در انتهای معاملات نیز با 66 صدم درصد رشد نسبت به تراز بازگشایی، بسته شد.

خروج سرمایه از بورس / مقصد پول‌ها کجاست؟

photo_۲۰۲۳-۰۳-۱۱_۱۶-۵۱-۴۸

نماد بورس امروز با 86.2 میلیارد تومان ورود پول، بیشترین افزایش مالکیت حقیقی را در بین اوراق سهام از آن خود کرد. سهام بانک ملت نیز در معاملات روز جاری 77.2 میلیارد تومان ورود پول حقیقی داشت و در جایگاه دوم قرار گرفت. نماد‌های وبصادر و اخابر نیز به ترتیب با 19.8 میلیارد تومان و 15.7 میلیارد تومان ورود پول حقیقی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در سمت دیگر بازار، سهام ایران خودرو با کاهش 64.2 میلیارد تومان از مالکیت حقیقی خود، بیشترین خروج پول امروز را به ثبت رساند. فولاد نیز با 47.3 میلیارد تومان خروج پول حقیقی در جایگاه دوم قرار گرفت. بپاس با 36.6 میلیارد تومان، فملی با 34.5 میلیارد تومان، کاوه با 24.3 میلیارد تومان و خزامیا با 23 میلیارد تومان خروج پول حقیقی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. شرایط امروز بورس تهران با توجه به تغییرات سیاسی و بین‌المللی این روز‌ها تفاوت زیادی را به نسبت هفته قبل داشت. این مسئله باعث شده تا فعالیت در بازار سهام، نیاز به تحلیلات و پیش بینی‌های بروزتری داشته باشد.

photo_۲۰۲۳-۰۳-۱۱_۱۶-۵۱-۱۰