به گزارش اکوایران، بهای سنگ‌آهن در چین در اثر فشار کاهش تقاضا و نبود چشم‌انداز مثبت نسبت به آینده به کمترین نرخ ظرف یک سال اخیر یعنی  600 یوان به ازای هر تن (93 دلار و 75 سنت) سقوط کرد. به این ترتیب سنگ‌آهن برای دومین مرتبه در سال جاری میلادی وارد کانال 90 دلاری شد. مرتبه قبل در سومین دهه از ماه سپتامبر سال جاری میلادی بهای سنگ‌آهن در بازارهای چین به کانال 90 دلاری سقوط کرد. اما در این زمان نیز این محصول در کمترین حالت با نرخ 94 دلار به‌ازای هر تن مورد دادوستد قرار گرفته بود. در حالی که افزایش موجودی سنگ‌آهن در انبارهای بنادر چین و رشد عرضه دلیل این سقوط قیمتی بود؛ ایجاد موج جدیدی از تقاضا برای خرید سنگ‌آهن در روزهای پایانی ماه سپتامبر و پیش از شروع تعطیلات یک هفته‌ای چین در هفته اول ماه اکتبر باعث شد تا نوسان قمیتی سنگ‌آهن در کانال 90 دلاری ظرف روزهای پایانی ماه سپتامبر ادامه‎‌دار نشود و مجدد بهای سنگ‌آهن به کانال 100 دلاری بازگردد. ظرف ماه اکتبر نیز سنگ‌اهن در مقابل سیگنال‌های کاهشی حاکم بر بازار که عمدتا از کاهش رشد اقتصادی چین نشات می‌گرفت مقاومت کرد و این محصول ظرف حدود 40 روز گذشته با نرخی در کانال 100 دلاری در بازارهای چین به فروش رفت.

در این شرایط انتشار اخباری مبنی بر شیوع گسترده کرونا در چین و هشدار دولت این کشور به مردم مبنی بر ذخیره مواد غذایی با ایجاد احتمال قرنطینه‌ای گسترده در این کشور به تضعیف بازارهای کالایی در این کشور و در ادامه دنیا منجر شده است.

نرخ سنگ‌آهن در سنگاپور نیز برای پنجمین روز متوالی در مسیر کاهش نرخ قدم برداشت. تعدیل برنامه سالانه تولید فولاد چین و تلاش دولت این کشور برای کاهش بیشتر تولید فولاد و احتمال شیوع مجدد کرونا در چین مهم‌ترین دلایل عقبگرد قیمتی سنگ‌آهن در سایر بازارهای دنیا بود.

iron

براساس گزارش مای‌استیل (Mysteel) و براساس نتایج جمع‌آوری شده از 247 واحد فولادسازی چین به روش کوره بلند و همچنین 71 واحد فولادسازی با روش کوره قوس الکتریکی، تولید روزانه فولاد خام چین در ده روز پایانی ماه اکتبر به کمترین میزان از مارس 2020 رسیده است. روند مستمر کاهش تولید فولاد چین سیگنالی موثر در جهت تضعیف قیمتی فولاد در این کشور بود.

در این شرایط تضعیف بازار املاک و ساخت‌وساز در چین نیز بر چالش‌های بازار آهن و فولاد افزوده است. تضعیف بخش ساخت‌وساز در این کشور باعث شده تا تقاضا برای محصولات فولادی در چین کاهش ملموسی داشته باشد که این موضوع نیز از تضعیف قیمتی سنگ‌آهن حمایت می‌کند.

در این شرایط Xu Huimin، تحلیلگری از اورینت فیوچرز (Orient Futures) می‌گوید: احتمال کاهش حداقل 20 درصدی تقاضای سنگ‌آهن چین ظرف سه ماهه چهارم سال جاری میلادی وجود دارد. با توجه به روند کاهشی ایجاد شده برای محصولات فولادی در چین حتی کاهش بیشتر تقاضا برای سنگ‌آهن در این زمان دور از انتظار نیست که این موضوع می‌تواند عقبگرد قیمتی سنگ‌آهن را در بازارهای جهانی سرعت بخشد.