به گزارش اکوایران؛ هدف اصلی از تمدید این ممنوعیت، تضمین امنیت غذایی داخلی روسیه و حفظ ذخایر استراتژیک برنج در این کشور عنوان شده است. کاهش برداشت برنج روسیه در آوریل 2022 که به دلیل حادثه‌ای در سیستم آبرسانی منطقه کراسنودار صورت گرفت، کاهش برداشت برنج روسیه را به همراه داشت و در نتیجه این کشور تصمیم به ممنوعیت صادرات برنج گرفت.

به گزارش انجمن غلات ایران،به نقل از خبرگزاری اینترفکس و با استناد به پورتال فدرال روسیه، این کشور با پیش‌نویس قوانین نظارتی وزارت کشاورزی روسیه پیشنهاد تمدید ممنوعیت صادرات برنج از این کشور تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۴ را ارائه کرده است. این ممنوعیت که در حال حاضر تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ اعتبار دارد، شامل صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) نمی‌شود و استثنائات دیگری نیز برای آن در نظر گرفته شده است. دیمیتری پاتروشف، هفته گذشته از تمدید این ممنوعیت خبر داده بود.

این تصمیم به دنبال حادثه‌ منطقه کراسنودار اتخاذ شده و هدف آن ممنوعیت، تامین نیاز بازار داخلی برنج است. پس از انجام تعمیرات در سیستم آبرسانی، این محدودیت ابتدا تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲، سپس تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۳، بعد از آن تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ و مجددا تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ تمدید شده بود.

دیمیتری پاتروشف در اواخر ماه مه اظهار داشت که اگرچه حجم تولید برنج در حال افزایش است، اما هنوز به سطحی نرسیده که امنیت غذایی داخلی را به طور کامل تضمین کند. به همین دلیل، وزارت کشاورزی تصمیم به تمدید مجدد این ممنوعیت گرفته است.