ستاد تنظیم بازار جایگزین شورای رقابت در قیمت گذاری محصولات شرکت های خودروساز شد. پیش از این شایعاتی در این زمینه مطرح شده بود اما روز گذشته با توجه به اعلام قیمت های جدید توسط خودروسازی سایپا با مرجعیت ستاد تنظیم بازار و انتشار اطلاعیه این شرکت خودروساز در سایت کدال سازمان بورس به نظر می رسد این شایعات رنگ واقعیت به خود گرفت.

خودروسازی سایپا در اطلاعیه ای که امضای جواد سلیمانی مدیرعامل این شرکت زیر آن دیده می شود و در سایت کدال سازمان بورس منتشر شده افزایش قیمت های محصولات عضو خانواده تیبا، ساینا، کوئیک و شاهین رو اعلام کرد.

آن طور که در این نامه به سازمان بورس اعلام شده این خودروساز قیمت  تیبا صندوق دار ، تیبا 2 ، ساینا با گیربکس دستی ، ساینا S ، کوئیک با گیربکس دستی ، کوئیک R ، کوئیک S ، کوئیک اتومات پلاس و شاهین را به طور میانگین 16 درصد افزایش داده است.

 در اطلاعیه منتشر شده سایپا در سایت کدال سازمان بورس آمده این مجوز به تاریخ 17 آبان ماه برای سایپا صادر شده و این خودروساز از روز 18 آبان ماه یعنی دیروز امکان اعمال این مجوز افزایش قیمت را به دست آورده است.

نکته قابل توجه در این زمینه مرجع صادر کننده مجوز است. آن طور که در اطلاعیه یاد شده آمده ستاد تنظیم بازار این مجوز را برای سایپا صادر کرده است بنابراین یک بار دیگر شاهد خروج شورای رقابت از پروسه قیمت گذاری خودرو هستیم.

اما قیمت هر کدام از خودروهایی مورد اشاره در اطلاعیه سایپا چه میزان تغییر کرده است؟ در میان محصولات یاد شده بیشترین رشد قیمت را شاهین به خود دیده و کمترین رشد قیمت هم متوجه کوئیک پلاس با گیربکس اتوماتیک بوده است. پیش تر قیمت شاهین حدود 257 میلیون و 500 هزار تومان بود که بعد از دریافت مجوز افزایش قیمت، در حال حاضر قیمت پایه این خودرو به حدود 301 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. بنابراین با توجه به رشد بیش از 44 میلیون تومانی، قیمت آن حدود 17 درصد رشد کرده در حالیکه قیمت کوئیک پلاس با گیربکس اتوماتیک رشدی حدود 14 درصدی داشته است.

این محصول با گیربکس اتوماتیک بیش تر با قیمت 205 میلیون تومان از سوی این خودروساز عرضه می شد اما حالا واحد فروش سایپا این خودرو را با قیمتی حدود 234 میلیون تومان برای مشتریان فاکتور می کنند. بنابراین قیمت کوئیک پلاس با گیربکس اتوماتیک حدود 29 میلیون تومان افزایش یافته است.

تیبا صندوقدار نیز رشد قیمتی حدود 16 درصد را به خود دیده است. این خودرو در آخرین مجوز افزایش قیمتی که دریافت کرده بود با قیمت پایه ای حدود 86 میلیون و 800 هزار تومان عرضه می شد اما حالا با یک افزایش نزدیک به 14 میلیون تومانی با قیمتی حدود 100 میلیون و 700 هزار تومان به متقاضیان عرضه می شود.

قیمت تیبا دو ( تیبا بدون صندوق عقب) نیز رشد 16 درصدی را به خود دیده است. این خودرو پیش تر با قیمت پایه حدود 92 میلیون تومان در لیست فروش سایپا قرار داشت اما در بروز رسانی لیست قیمت این خودروساز حدود 106 میلیون و 900 هزار تومان قیمت خورد.

ساینا با گیربکس دستی و ساینا S نیز هرکدام رشد قیمتی حدود 16 درصد را در کارنامه ثبت کردند. قیمت ساینا با گیربکس دستی از حدود 90 میلیون و 400 هزار تومان با یک رشد حدود 14 میلیون و 450 هزار تومانی به حول و حوش 104 میلیون و 900 هزار تومان رسید.

ساینا S نیز رشد قیمت حدود 19 میلیون و 900 هزار تومانی را تجربه کرد. این خودرو که به تازگی به سبد محصولاتی سایپا اضافه شده پیش تر قیمتی حدود 124 میلیون و 200 هزار تومان داشت که با افزایش قیمت یاد شده حالا با قیمتی حدود 144 میلیون و 100 هزار تومان برای مشتریان فاکتور می شود.کوئیک با گیربکس دستی، کوئیک R و کوئیک S نیز رشد قیمتی حدود 15.8 درصد را تجربه کردند. کوئیک R و کوئیک S هر کدام حدود 21 میلیون و 200 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کردند. این خودروها پیش تر با قیمت 135 میلیون و 300 هزار تومان فروخته می شدند اما با توجه به افزایش قیمت یاد شده از این پس تا اطلاع ثانوی با قیمت 156 میلیون و 600 هزار تومان عرضه می شوند.

کوئیک با گیربکس دستی نیز که قیمتی حدود 122 میلیون و 900 هزار تومان داشت با رشد قیمتی حول و حوش 19 میلیون و 400 هزار تومان حالا قیمتش به حدود 142 میلیون و 300 هزار تومان رسید.