نمایندگان در نشست علنی امروز گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت تامین نظر شورای نگهبان را با 193 رای موافق، 9 رای مخالف، 5 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در مجلس مصوب کردند.

به گزارش تسنیم، بر این اساس ماده (4) این طرح بدین شرح اصلاح می شود: هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.

بیش از سه سال از ممنوعیت واردات خودرو به کشور می گذرد و در این مدت شاهد ثبت رکوردها عجیب و غریب در بازار خودروهای وارداتی بودیم. البته بخشی از این رکوردها مربوط به نوسانات نرخ ارز است اما ممنوعیت واردات خودرو نیز تاثیر منفی روی بازار وارداتی ها داشته است.

با توجه به شرایط حاکم بر بازار خودرو، چه داخلی و چه وارداتی نمایندگان مجلس یازدهم که موظف به اصلاح ایرادهای شورای نگهبان برای طرح ساماندهی صنعت خودروی مجلس دهم بودند در اصلاح ماده 4 این طرح بگونه ای عمل کردند تا امکان واردات خودرو مهیا شود.

نمایندگان مجلس یک بار در اواخر شهریور اصلاحات صورت گرفته بر ایرادهای شورای نگهبان درباره طرح سامندهی صنعت خودرو را در صحن علنی تصویب برای تعیین تکلیف به شورای نگهبان فرستادند اما این شورا مجدداً ایرادهای به طرح یاد شده گرفت و آن را به مجلس فرستاد تا اصلاح شود.

در این میان هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع مستقر است نیز مخالفت خود را با طرح واردات مشروط خودرو که نمایندگان در اصلاحیه ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو گنجاده شده بود، اعلام کرد.

اما پیش از بررسی و رای مجدد نمایندگان به اصلاحات صورت گرفته در ارتباط با ایرادهای شورای نگهبان، محمدباقرقالیباف رییس مجلس در نامه به آملی لازیجانی نسبت به دخالت های مجمع تشخیص مصلحت نظام هشدار داد.نایب رییس مجلس در ارتباط با نامه قالیباف گفت : طی مدت زمانی که از انقلاب می گذرد انحصار تولید  خودرو  در اختیار دو کارخانه بوده، اکنون شاهد پایین آمدن کیفیت خودروها در داخل و افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو هستیم. این نماینده با اشاره به طرح ساماندهی صنعت خودرو  می گوید یکی از اقداماتی که با تصویب این قانون انجام می دهیم  تنظیم بازار  خودرو است واین طرح  به کیفیت بهتر و بیشتر خودرو داخلی و عرضه خودروی داخلی با قیمت مناسب، کمک می کند.

رسولی نژاد با بیان این جمله که شرح و تفسیر قوانین عادی در صلاحیت مجلس است، بیان کرد: در تفسیر قانون اساسی مجمع تشخیص نمی تواند راسا ورود کند. در اصل 98 قانون اساسی به صراحت آمده که تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان است اینکه مجمع تشحیص مصلحت بیاید و به تفسیر قانون اساسی ورود کند از جمله  وظایفی  است که در حدود اختیاراتش نیست و این تضعیف جایگاه شورای نگهبان و تضعیف جایگاه  مجلس شورای  اسلامی است.

اما اصلاحات صورت گرفته توسط اعضای کمیسیون صنایع چه بود؟

کمیسیون صنایع با هدف جلب رضایت اعضای شورای نگهبان به صورت زیر اقدام به اصلاح های شورای نگهبان کردند در تبصره یک این مصوبه آمده است با هدف تنظیم بازار و رعایت الگوی مصرف، شاخص های کیفیت و میزان مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آنها (متناسب با کسری تولید داخل نسبت به تقاضای موثر) به صورت سالانه، توسط وزارت صنعت  معدن و تجارت تعیین و به تصویب هیات وزیران می رسد.

همچنین نمایندگان وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف کردند با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل نظارت بر صادرات موضوع این ماده را جهت جلوگیری از واردات مجدد آن، تدوین و اعمال نماید و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارایه نماید.

در تبصره سه این مصوبه آمده است وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سیاست های تشویقی برای اولویت دهی و حمایت از واردکنندگان خودرو را که به انتقال فناوری و سرمایه گذاری در تولید خودرو اقدام میکنند، تدوین و اعمال نماید.

تبصره چهار دستور العمل مربوط به خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی با لحاظ پرهیز از انحصار در نمایندگی فروش توسط وزارت صنعت معدن و تجارت تعیین می گردد.

محمدباقر قالیباف پس از اصلاح طرح ساماندهی بازار خودرو اظهار کرد: کاری که در کمیسیون صنایع برای ساماندهی بازار خودرو انجام شده، کار درستی است و برای ما اشتغال یکی از موضوعات مهم است و ما در کشور نیروهای فنی زیادی داریم همین طور امکانات، کارخانجات متعدد و افراد حقیقی و حقوقی فراوانی داریم که می توانند قطعات تولید کرده و آن را با بهره گیری از نیروی کار و انرژی ارزان و قابل رقابت صادر کنند.

وی افزود: این افراد می توانند این تولیدات را در چارچوب آئین نامه ها و مصوبات هیات وزیران صادر کرده و خودرو وارد کنند تا این انحصار موجود از بین برود و ارتقاء فنی در کشور ایجاد شود تا این وضع قیمت گذاری در خودرو نیز پیش نیاید و من فکر می کنم با اصلاح مصوبه مجلس یکی از تصمیمات بسیار خوب گرفته شد و نظرات شورای نگهبان نیز تامین می شود و ما این جا از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تقاضا می کنیم در سال تولید اجازه دهند بخش صنعت یک نفس آسوده ای بکشد.