به گزارش اکوایران، فعالان ضد حکومت در بلاروس  گفتند که یک هواپیمای جاسوسی پیشرفته نظامی روسیه را در حمله پهپادی به فرودگاهی در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس منفجر کرده‌اند، ادعایی که ناکنون نه روسیه و نه بلاروس آن را تایید نکردند. این هواپیما که یکBeriev A-50  است و در ناتو با نام مین‌استی شناخته می‌شود، یک هواپیمای هشدار اولیه هوابرد با قابلیت فرماندهی و کنترل است و توانایی ردیابی تا 60 هدف را به طور هم‌زمان دارد.

بنابر گزارشی از رویترز، بلاروس متحد سرسخت روسیه، به مسکو اجازه داده است تا از خاک این کشور برای حمله به اوکراین استفاده کند، هرچند تاکنون از دخالت مستقیم در جنگ خودداری کرده است.

علیاکساندر آزاروف، رهبر سازمان ضد دولتی BYPOL بلاروس، در کانال تلگرام این سازمان و در شبکه خبری بلست مستقر در لهستان گفت: « این حمله با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد و شرکت کنندگان در عملیات بلاروسی هستند.»

BYPOL  که برخی از اعضای آن افسران سابق پلیس و ارتش بلاروس هستند و از سیاستمداران اپوزوسیون حمایت می‌کنند، توسط دولت بلاروس به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است. بلست یک شبکه خبری لهستانی است که بر اخبار بلاروس تمرکز دارد و مینسک آن را نیز افراط‌گرا معرفی کرده است.

کرملین از اظهار نظر در مورد ادعای آزاروف خودداری کرد و وزارت دفاع بلاروس و روسیه هم به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

VFZ5KHQ5O5POFBIDYHPS2WCWJI

فراناک ویاکورکا، مشاور سویتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس، در پستی در توییتر اعلام کرد که دو "پارتیزان" بلاروس در حمله به پایگاه هوایی ماچولیشچی در خارج از مینسک دست داشته اند. وی گفت: «پهپادها به قسمت‌های جلو و وسط هواپیمای A-50 از جمله آنتن رادار و تجهیزات پرواز آن آسیب رسانده‌اند.» او گفت که دو نفری که این حمله را انجام داده‌اند اکنون در خارج از بلاروس هستند.

تسیخانوسکایا، رهبر اپوزیسیون با اشاره به گزارش ویاکورکا، مشاور خود در توییتر نوشت: «من به همه بلاروس‌هایی که به مقاومت در برابر اشغال غیرمستقیم روسیه در بلاروس و مبارزه برای آزادی اوکراین ادامه می‌دهند افتخار می‌کنم.»

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، چندین اقدام خرابکارانه در بلاروس و در مناطق مرزی با روسیه، به ویژه در سیستم راه آهن اتفاق افتاده است.

در همین حال، گروه حقوق بشر بلاروس اعلام کرد که یک زن در ماچولیشچی، جایی که پایگاه هوایی در آن قرار دارد، بازداشت شده است؛ از دلایل بازداشت او اطلاعاتی در دست نیست. رویه بازداشت در بلاروس امری عادی است، به ویژه پس از آن که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور تظاهرات گسترده علیه خود را در سال 2020 سرکوب کرد و همه چهره‌های برجسته مخالف را زندانی یا آنها را مجبور به فرار به خارج از کشور کرد.