به گزارش اکوایران، مرگ پریگوژین - و شورش ناقص او علیه فرماندهان نظامی روسیه دو ماه قبل - منجر به تغییر شکل فعالیت‌های گروه واگنر شده است. پس از مرگ یوگنی پریگوژین، وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع روسیه به‌سرعت به کشورهای خاورمیانه و آفریقا اطمینان دادند که کارها طبق روال معمول پیش خواهند رفت؛ به این معنی که چکمه‌های غیررسمی روسیه در زمین به فعالیت خود در این مناطق ادامه می‌دهند.

اما گزارش های اخیر در مورد گروه واگنر حاکی از آن است که تحولی در حال رخ دادن است. فعالیت‌های این گروه در آفریقا اکنون تحت نظارت مستقیم وزارت دفاع روسیه قرار گرفته است. واگنر فرماندهی نیرویی متشکل از 5 هزار نیروی عملیاتی را در سرتاسر آفریقا، از لیبی تا سودان، بر عهده دارد و به عنوان بخشی از این تحول، وزارت دفاع آن را به سپاه آفریقا تغییر نام داد. انتخاب نام می‌تواند تلاشی برای افزودن لایه‌ای مبهم برای پوشاندن چیزی باشد که برای مدت طولانی در معرض دید بوده است. مزدوران روسی در آفریقا به یک ارباب - کرملین - خدمت می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، با این وجود، ارتباط مستقیم واگنر با وزارت دفاع روسیه، این استدلال برای روسیه دشوار خواهد بود که یک دولت خارجی خدمات یک شرکت نظامی خصوصی روسی را بدون دخالت کرملین درخواست کرده است.

رئیس وزارت امور خارجه روسیه تلاش کرد از این موضع در مالی استفاده کند. ایده تبدیل این گروه به سپاه آفریقا ممکن است الهام گرفته شده از ارتش افریقای اروین رومل، فیلد مارشال آلمانی جنگ جهانی دوم باشد. آلمان نازی اسطوره‌هایی را در مورد موفقیت‌های استراتژیک و تاکتیکی خود در شمال آفریقا ایجاد کرد اما آیا گروه واگنر تحت رهبری جدید از شیوه کاری متمایز که باعث بدنامی در دوران سلطنت پریگوژین شد، حمایت خواهد کرد؟ این شامل درهم تنیدگی چکمه های روی زمین با تبلیغات و اطلاعات نادرست بود. همچنین از فناوری‌ها و شبکه پیچیده تامین مالی برای افزایش قابلیت‌های رزمی استفاده کرد.

سلاح‌های اجاره‌ای پول می خواهند!

گلوبلی نیوز نوشته، کمپین‌های متعددی که به‌دقت سازمان‌دهی شده بودند، به پلتفرم‌های اجتماعی آنلاین آفریقا سرازیر شدند و از بین بردن نفوذ فرانسه و غرب در سراسر ساحل را ترویج کردند.همزمان پریگوژین بر ایجاد آژانس تحقیقات اینترنتی نظارت داشت که به عنوان بازوی تبلیغاتی این گروه عمل می کرد. این کشور از کمپین های اطلاعات نادرست روسیه حمایت می کرد و در سال 2018 توسط دولت ایالات متحده به دلیل دخالت در انتخابات آمریکا تحریم شد. پریگوژین به تاسیس مزرعه به اصطلاح ترول اعتراف کرد: «من هرگز سرمایه‌دار آژانس تحقیقات اینترنتی نبودم. من آن را اختراع کردم، من آن را ایجاد کردم، من آن را برای مدت طولانی مدیریت کردم.»

از منظر مالی، رویکرد پریگوژین شامل ایجاد یک شبکه پیچیده از عملیات استخراج منابع طبیعی سودآور بود. این معادن طلا در جمهوری آفریقای مرکزی تا معادن الماس در سودان را در بر می گرفت.

چنین استراتژی با تزریق پول نقد قابل توجهی از طرف دولت روسیه برای حمایت از دخالت مستقیم گروه واگنر در خصومت ها تکمیل شد. این فرایند از سوریه تا اوکراین و سراسر شمال و غرب آفریقا گسترش یافت.تحقیقات نشان می‌دهد که شبکه‌های پریگوژین به اندازه کافی محکم هستند که دوام داشته باشند. اما فقط تا زمانی که قانون طلایی مزدور دست نخورده باقی بماند: اسلحه های اجاره ای پول می‌گیرند.در لیبی و مالی، روسیه به دلیل اهداف پایدار ژئوپلیتیکی بعید است که تسلیم شود. اینها شامل ایجاد درآمد از میادین نفتی، تضمین دسترسی به بنادر برای نیروی دریایی و تضمین موقعیت خود به عنوان پادشاه در منطقه است. با این حال، جمهوری آفریقای مرکزی ممکن است کمتر مورد توجه مسکو قرار گیرد. مشارکت گروه واگنر در اینجا عمدتا به منافع شخصی پریگوژین در درآمدهای معدن طلا مرتبط بود.

میراث پریگوژین

وزارت دفاع روسیه بدون شک به دنبال ایجاد یک نیروی متحد و وفادار برای اقدام نظامی خواهد بود. اما با میراث ماندگار بوروکراسی به سبک شوروی که با کاغذبازی بیش از حد و تعلل در مقامات امروزی روسیه مشخص شده، می توان حدس زد که وفاداری بیشتر به مسکو احتمالا به قیمت کاهش انعطاف پذیری تمام خواهد شد.تاریخ نشان داده است که آفریقا به دلیل عوامل مختلف به عنوان یک عرصه پرسود برای مزدوران عمل می کند. همانطور که هست، کشورهای آفریقایی که زمانی متحدان غرب به حساب می آمدند به دنبال جایگزینی هستند. روسیه به طور فزاینده ای به عنوان یک نامزد مناسب به نظر می رسد. در ژانویه 2024، مهامت ادریس دبی، رهبر حکومت چاد، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مسکو دیدار کرد تا "روابط دوجانبه" را توسعه دهد. چاد قبلاً سیاست غربگرایانه را در پیش گرفته بود.

تعدادی از مسیرها وجود دارد که سپاه تازه نامگذاری شده آفریقا می تواند طی کرده تا اهداف ژئوپلیتیک روسیه را برآورده و در قامت محافظ شخصی مسلحانه برای جنگ سالاران محلی عمل کنند.ماشین‌های تبلیغاتی ساخته شده توسط پریگوژین ممکن است در دوران گذار از بین بروند. اما این نشان دهنده ناپدید شدن فوری اکوسیستم اطلاعات نادرست روسیه نیست.تلاش های دیپلماتیک روسیه در حال حاضر برای حفظ وضعیت موجود بسیج شده است. این فرایند حمایت مسکو از ائتلاف اخیر کشورهای ساحلی که مالی، بورکینافاسو و نیجر را در بر می گیرد. هر سه کشور توسط حاکمان نظامی رهبری می شوند که دولت های غیرنظامی را سرنگون کردند، برنامه هایی که اخیراً برای خروج از جامعه اقتصادی 15 عضوی کشورهای غرب آفریقا اعلام شده است.