به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 21 دی ماه، نیمی از نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن هزار و 285 واحد رشد کرد.

بورس

رشد اندک شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد، تعداد نمادهای صف خرید بیشتر بود و در یک ساعت ابتدایی بیش از 5 هزار واحد پائین آمد. اما نیمه دوم معاملات بازار نزولی بود، شاخص شروع به نزول کرد و تعداد نمادهای صف‌ فروش بیشتر شد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه هزار و 927 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 334 هزار و 683 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات با رشد هزار و 285 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 353 هزار و 396 واحد ایستاد.

همچنین شاخص کل فرابورس  با 47 واحد افزایش به رقم 18 هزار و 65 واحد رسید.

بورس

مازاد عرضه در بازار سهام

در پایان معاملات سه‌شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 11 درصد کاهش یافت و 107 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 15 درصد افت کرد و در رقم 84 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فراهنگی) با صف‌ خرید 19 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا، نمادهای حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) و غصینو (شرکت صنعتی مینو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 31 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و قنیشا (شرکت قند نیشابور) بیشترین صف فروش داشتند.

غلبه سمت نزولی بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 301 نماد رشد قیمت داشتند که 230 نماد بورسی و 71 نماد فرابورسی بودند. همچنین 352 نماد کاهش قیمت داشتند که 293 نماد بورسی و 59 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار افت قیمت داشتند.

تداوم خروج نقدینگی

امروز برای چهاردهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 152 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 13 میلیارد تومان بود. پس از فملی، میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «خودرو» و «وبملت» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «فارس»، «شپدیس» و «تاپیکو» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. نکته جالب توجه ریزش قیمت فارس پس از خبر انتصاب رئیس سابق سازمان صداوسیما به مدیرعاملی این هلدینگ پتروشیمی است. فارس به تنهایی 643 واحد شاخص کل بورس را پائین کشید.

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «سمگا» و «غصینو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «شجم» و «فرابورس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و کلر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رکود نسبی معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 813 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 397 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 13 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 397 میلیارد تومان رسید که 41 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

 بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 143 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، نماد خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خاهن و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام خودرو با تعداد 694 میلیون و 270 هزار و 995 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خساپا تعلق داشت. نمادهای خپارس و وبصادر نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس