به گزارش اکوایران؛ سید جلیل جلالی فر عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران-روسیه در پاسخ به پرسش های مطرح شده به «اکوایران» گفت: در سال جاری حجم صادرات ایران به روسیه افزایش داشته و تمایلات مشتریان روسی برای خرید محصولات ایرانی افزایش داشته است. در این خصوص می توان به رشد صادرات محصولات ساختمانی، پتروشیمی و شیمیایی اشاره کرد. به گفته جلالی فر، امکان رشد صادرات در محصولات لبنی و آبزی هم وجود دارد البته در این بخش همچنان با مشکلاتی روبرو هستیم که در ابتدا باید آنها را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ها حکایت از آن دارد که صادرات ایران به روسیه در سال جاری به یک میلیارد دلار برسد افزود: در سال ۲۰۱۰ صادرات ایران به روسیه ۲۷۵ میلیون دلار بود و‌ تا سال ۲۰۱۷ رشدی چندانی نداشت (۳۰۳ میلیون دلار در سال 2017). پس از امضای موافقتمامه موقت ترجیحی اوراسیا که از سال ۲۰۱۸ آغاز شد و‌ از طرفی با ایجاد فرصت های ایجاد شده در سال ۲۰۲۰ صادرات ایران به روسیه حدود ۷۹۰ میلیون دلار رشد کرد و قطعا در سال میلادی ۲۰۲۱ صادرات ایران باید به یک میلیارد و‌کمی بیشتر برسد .

به گفته جلالی فر، اگر موانع زیرساختی در مسیر صادرات و‌بی تدبیری و سوءمدیریت و واگرایی موجود در بخش سازمانهای مرتبط با صادرات در کشورمان برداشته شود در بدبینانه ترین حالت حداقل سهم ما در بازار روسیه می تواند بالای ۴ میلیارد دلار باشد.

از سوی دیگر با توجه به نقش پررنگ روسیه در دور اخیر مذاکرات احیای برجام این سوال را در اذهان به وجود آورده است که آیا ایران در مناسبات تجاری خود امتیازی به روسیه می دهد؛ در این خصوص عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران-روسیه می گوید:‌در خصوص فروش کالا طرف مقابل صادرکنندگان دولت نیست و با این شرایط می توان گفت مناسبات تجاری ما با روسیه تابع سیاست نیست. به گفته جلالی فر، در خصوص قیمت هم آنچه تعیین کننده است کیفیت کالا است و مسلما خریدار برای کالای با کیفیت هزینه بیشتری می پردازد.