به گزارش اکوایران، تظاهرات نیروهای دموکراسی‌خواه در شهر خارطوم پایتخت سودان که به توافق سیاسی اخیر میان عبدالله حمدوک نخست‌وزیر و عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و رئیس شورای انتقالی این کشور معترض بودند با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

سرکوب تظاهرات دموکراسی‌خواهان

بنا بر گزارش العربیه،  در جریان تظاهرات روز گذشته، نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور به سوی تظاهرکنندگان در خیابان القصر در مرکز خارطوم کردند و شماری از تظاهرکنندگان زخمی شدند. بر اساس این گزارش، تظاهرکنندگان سعی کردند با عبور از موانع امنیتی به دروازه کاخ ریاست جمهوری برسند و با سر دادن شعارهایی، خواستار روی کار آمدن کابینه غیر‌نظامی و انحلال مشارکت با ارتش شدند اما نیروهای امنیتی سودان کوشیدند تا با معترضان در اطراف کاخ ریاست جمهوری مقابله کنند. در پایان این تظاهرات هم معترضان خواهان برپایی تظاهرات دیگری در روز پنج‌شنبه 30 دسامبر شدند.

بنا به اعلام ستاد مرکزی پزشکان سودان، در اثر شلیک گاز اشک‌آور و سرکوب تظاهرکنندگان از سوی نیروهای امنیتی در خیابان القصر در مرکز خارطوم در روز گذشته، 178 نفر از معترضان زخمی شدند.

08

پیش از این هم بی‌بی‌سی گزارش داده بود که دولت نظامی سودان برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات اعتراضی دیگر، اینترنت را قطع یا محدود کرده است. نظامیان همچنین اقدام به بستن جاده‌ها و جلوگیری از رفت و آمد در برخی معابر و پل‌ها در شهر خارطوم، پایتخت این کشور کرده بودند. دولت نظامی به مخالفان در مورد هر گونه فعالیت اعتراضی هشدار داده بود.

در دیگر شهرهای این کشور از جمله بندر سودان نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده است.این اقدامات پس از آن صورت می‌گیرد که در آخرین فراخوان برای برگزاری تظاهرات، یکشنبه هفته گذشته صدها هزار معترض به خیابان‌های خارطوم آمده و خواستار بازگرداندن قدرت به غیرنظامیان شدند.

اخلال در انتقال دموکراتیک قدرت

در پی اعتراضات اخیر در سودان، ژنرال عبدالفتاح برهان که در پی کودتای اکتبر قدرت را به‌ دست گرفته، هشدار داده که ادامه اعتراضات ممکن است مانع انتقال آرام و دموکراتیک قدرت شود. او  از حضور ارتش در قدرت دفاع کرده و مدعی شده که ارتش برای جلوگیری از جنگ داخلی وارد عمل شده است، زیرا به گفته او گروه‌های سیاسی غیرنظامیان را علیه نیروهای امنیتی تحریک می‌کردند. در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱، ارتش سودان وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد و تشکیلات غیرنظامی رهبری را منحل کرد.

09

این اقدام اعتراضات چند هفته‌ای به دنبال داشت که طی آن دست‌کم ۴۰ نفر کشته شدند. حدود یک ماه پس از آن اعلام شد که عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر برکنار شده، که پس از کودتا در حصر خانگی قرار داشت، دوباره به کار خود باز‌می‌گردد. با این حال دولت نظامی سودان همچنان در راس کار باقی ماند و همین موجب صدور فراخوان‌های جدید برای برگزاری اعتراض به ادامه حاکمیت نظامیان در هفته‌های گذشته شد.