به گزارش اکوایران، اوپک پلاس موافقت کرد که کاهش عرضه خود را در سال 2025 نیز ادامه دهد و در عین حال، یک جدول زمانی برای کاهش برخی از این محدودیت‌ها اعلام کرد که می‌تواند در کوتاه‌مدت بر قیمت نفت تأثیر منفی بگذارد.

به نوشته بلومبرگ، این توافق که در روز یکشنبه (13 خرداد) در ریاض به دست آمد، از برخی جهات از انتظارات بازار فراتر رفت و ادامه کاهش داوطلبانه عرضه نفت توسط اعضای اصلی شامل عربستان سعودی و روسیه را به سال 2025 نیز افزایش داد. با این حال، این گروه زودتر از حد انتظار برخی کارشناسان،‌ فرآیند برداشتن محدودیت عرضه را آغاز خواهد کرد.

پیش از این جلسه، معامله‌گران و کارشناسان به‌طور گسترده انتظار داشتند کاهش عرضه تمدید شود تا از این طریق، رشد قابل توجه تولید رقبای این گروه جبران شود و در این میان برخی اعتقاد داشتند کاهش عرضه تا پایان سال 2024 ادامه خواهد داشت. طبق توافق جدید، هشت کشوری که به کاهش بیشتر عرضه اقدام می‌کنند، تا ژانویه به شکل روزانه حدود 750 هزار بشکه نفت را روانه بازار خواهند کرد.

در بحبوحه چشم‌انداز اقتصادی شکننده چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت جهان و تردیدها نسبت به سرعت کاهش نرخ‌ بهره در کشورهای توسعه‌یافته، قیمت نفت خام اخیرا با کاهش همراه بوده است.

معاملات آتی نفت برنت در 31 می (11 خرداد) در سطح 81 دلار به ازای هر بشکه قرار گرفت که نشان‌دهنده کاهش بیش از 7 درصدی قیمت نفت در ماه گذشته میلادی است.

اوپک پلاس کاهش حدود 2 میلیون بشکه در روز را در دستور کار خود قرار داده است و همین موضوع باعث شده قیمت نفت در سال جاری میلادی بالاتر از 80 دلار باقی بماند. طبق بیانیه وزیر انرژی عربستان، این محدودیت‌ها در سه‌ماهه سوم سال 2024 نیز به شکل کامل اجرا خواهد شد و پس از آن به شکل تدریجی و طی یک دوره 12 ماهه، محدودیت‌های عرضه برداشته می‌شود.