برنامه ویزور

سرنوشت قیمت نفت و بازارهای جهانی بعد از آرامکو

چشم‌انداز مثبت طلا در آینده و رصد تحولات حمله به آرامکو، جنگ تجاری بین آمریکا و چین و همین‌طور بررسی چرایی افزایش نرخ اوراق ریپو و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو برای دومین بار در یک سال مهم‌ترین بخش‌های این قسمت برنامه «ویزور» است.

تأثیر تحولات آرامکو بر قیمت نفت

بازارهای جهانی به تحولات آرامکو عربستان نگاه می‌کند و طی هفت‌تا ده روز آینده که ذخایر نفت عربستان کاهش پیدا کند، این بحران بیشتر خود را نشان می‌دهد و با توجه به روند افزایشی قیمت حامل‌های انرژی حتی بدون توجه به بحران آرامکو، قیمت نفت می‌تواند افزایش پیدا کند.

میزان انتظارات برای کاهش نرخ بهره

بر اساس بررسی کارشناس برنامه، کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره فدرال رزرو برای دومین بار در سال 2019 اتفاق مهم هفته گذشته اقتصاد جهان بود. اتفاق مهم دیگر جهش چهار برابری نرخ بهره توافق‌نامه بازخرید ریپو بود. مقاومت سخت طلا در محدوده 1500 دلار به ازای هر انس و رشد شاخص راسل دو هزار هم که نماینده شرکت‌های کوچک و متوسط امریکا هستند اتفاقات مهم دیگر هفته گذشته بازار بوده که نشان دهنده تغییر شکل نگاه سرمایه‌گذاران بازار است. به نظر یکی دیگر از کارشناسان این برنامه، بازار سیگنال‌های پیچیده‌ای را دریافت می‌کند و انتظارها پس از دو کاهش شش‌ماهه اول امسال این است که دو کاهش دیگر داشته باشیم و شاهد این مدعا را پیش‌بینی موسسه گلدمن ساکس می‌داند که نرخ بهره حداقل 75 واحد اساسی تا پایان سال 2019 کاهش یابد اما انتظارات درباره کاهش تعدیل شده است و به نظر او و بر اساس نظرسنجی رویترز فعلاً تنها یک کاهش دیگر تا پایان سال میلادی قابل پیش‌بینی است.

جهش نرخ Repo از محدوده 2.5 درصد به بالای 10 درصد

استقراض پول شبانه که معمولاً بین بانک‌ها انجام می‌شود و وقتی اتفاق می‌افتد که بانک‌ها یا شرکت‌های بزرگ دچار کسری موجودی می‌شوند و از بانک‌های دیگر پول قرض می‌گیرند. نرخ بهره ریپو هفت گذشته در محدوده 2 تا 2.5 درصد بود اما هجوم سرمایه‌گذاران و بانک‌ها برای استقراض پول باعث افزایش نرخ به بالاتر از 10 درصد شد. این تغییر نرخ اتفاق نادری بوده و پیامد آن ایجاد متوسط نرخی برای فدرال رزرو است تا از طریق آن اوراق خرانه داری را تعیین قیمت‌گذاری کند. دومین پیامد این تغییر تأثیر آن روی سیاست‌های تنظیم بازار است به این دلیل که سیگنال نیاز مالی شرکت‌های کوچک و متوسط را به بازار مخابره می‌کند و می‌تواند باعث افزایش «غیر بنیادی» اوراق خزانه شود.

طلا روی دور صعود

کارشناسان مالی در سراسر دنیا روند صعودی برای طلا پیش‌بینی می‌کنند و حتی تصور می‌کنند تا پایان سال 2020 هر انس طلا به سقف 2000 دلار برسد. بازدهی 18 درصدی طلا در یک سال گذشته خیلی از سرمایه‌گذاران خرد و نوسان گیرها را مجاب کرده که از این بازار خارج بشوند و این موضوع باعث کاهش قیمت مقطعی طلا شده است. بانک‌های مرکزی دنیا از ابتدای 2019 چهارصد تن طلا خریده‌اند و این نشان می‌دهد خریداران قدرتمند طلا را حمایت می‌کنند و آینده طلا روشن است.

نکات مهم بازارها در هفته جاری

به عقیده کارشناس این برنامه سخنرانی روسای بانک‌های ایالتی درباره کاهش نرخ بهره، انتشار اخبار بیشتر درباره تنش‌های جنگ تجاری امریکا و چین، تأثیر شاخص مدیران خرید بر تزریق سرمایه‌های جدید و داده‌های اقتصادی درباره رشد احتمالی کالاهای اساسی مهم‌ترین نکات هفته آینده است. به نظر مرتضوی مجموعه داده‌هایی که هفته آینده منتشر می‌شود نشان می‌دهد که جنگ تجاری چه اثراتی را بر بازارهای جهانی خواهد داشت.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد