به گزارش اکوایران، معاملات امروز بازار سهام با نزول شدید شاخص‌ها آغاز شد. در دقایق ابتدایی شاخص وارد کانال یک میلیون و 500 هزار واحد شد و تا پایان به نزول ادامه داد.

در پایان معاملات شاخص کل 57 هزار و 900 واحد پائین‌تر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و 542 هزار و 183 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 19 هزار و 562 واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم 484 هزار و 639 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 604 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 223 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 59 نماد رشد قیمت داشتند و 604 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 91 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

رشد خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی بود و هزار و 928 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز یکشنبه همانند روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شتران اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 85 میلیارد تومان بود. 

پس از شتران، نمادهای فملی، فولاد، شستا و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای فولاد، کگل و فملی بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای وبیمه، فاما و سصفها بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای کگهر، بپاس و آریا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای حگهر، رافزا و کتوکا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شستا در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، دی و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

عرضه و تقاضا در معاملات یکشنبه

در معاملات یکشنبه، 38 نماد صف خرید داشتند و 311 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 20 درصدی به 386 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 101 درصد افزایش یافت و هزار و 642 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف خرید 211 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) و فمراد (شرکت آلومراد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد فاذر اختصاص داشت و پس از فاذر، نمادهای گدنا، غاذر، وآذر و فلوله بیشترین صف فروش را داشتند. 

بهبود ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 17 هزار و 877 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 7 هزار و 265 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 7 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 7 هزار و 782 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 280 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و کرمان در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام کرمان با تعداد یک میلیارد و 372 میلیون و 425 هزار و 649 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس