به گزارش اکوایران، در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز گذشته 10 هزار و 447 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 394 هزار واحد رسید تا یک بار دیگر به کانال 1.3 میلیونی سقوط کند. شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش هزار و 571 واحدی در سطح 383 هزار و 469 واحدی ایستاد.

 همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) همانند شاخص کل بورس کانال عوض کرد و محدوده 20 هزار واحدی را از دست داد. شاخص فرابورس 181 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 967 واحد قرار گرفت.

ورود نقدینگی حقیقی

امروز برای سومین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 238 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به حق تقدم سهام تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 479 میلیارد تومان بود. پس از تجلیح، جم پیلن (شرکت جم پیلن) و شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

گروه سبز بازار

روز چهارشنبه گروه سهم‌های خودرویی سبزترین گروه بازار سهام بود و اغلب قریب به اتفاق نمادهای گروه «خودرو و ساخت قطعات» رشد قیمت داشتند. 

خنصیر، خمحور، خگستر، خزامیا، ورنا، خکار، خفنر، خشرق، خبهمن، ختوقا و خرینگ از جمله نمادهای سبزپوش گروه خودرویی در آخرین روز معاملاتی هفته بودند. 

بورس

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «شستا» و «فارس» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «جم پیلن»، «خبهمن» و «خگستر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «آریا» و «غصینو» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «هرمز»، «شراز» و «سمگا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خبهمن و خگستر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فرابورس فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش رونق معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 129 درصدی به رقم 13 هزار و 75 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 176 میلیارد تومان بود که 47 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و به بیشترین رقم در دو هفته اخیر رسید. ارزش معاملات خرد با افزایش 17 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 996 میلیارد تومان رسید که 38 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد کاهش یافت و 110 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 53 درصد افت کرد و در رقم 125 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد لپارس (شرکت پارس الکتریک) با صف‌ خرید 18 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لپارس، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 34 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس