به گزارش اکوایران، روز گذشته 21 خردادماه، اولین روز برنامه‌های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم در صداوسیما بود. براساس قرعه‌کشی انجام شده در روز اول امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در برنامه «با مردم»، محمدباقر قالیباف در برنامه «صف اول» و مسعود پزشکیان نیز در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» حضور پیدا کردند.

قاضی‌زاده هاشمی: اختاپوس اقتصاد دولتی همه جا استوار است

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با حضور در برنامه «با مردم» شبکه یک سیما اظهار کرد:

 • 70 سال است که تورم مزمن داریم و در دولت تلاش شد تا این مشکل در آینده برطرف شود؛ متاسفانه اختاپوس اقتصاد دولتی همه جا استوار است. بنابراین، اقتصاد باید ملی و مردمی شود. لازم است تا خصوصی‌سازی انجام شود و مردم سهام‌داران دارایی‌های دولت شوند. توزیع ثروت که در مراکز کشور وجود دارد باید شامل کل کشور شود.

 • رئیس‌جمهور نباید خارج از اختیارات خود به مردم قول دهد. شعار دولت من، دولت مردم و خانواده است. اختیارات متمرکز در دولت باید به استانداران داده شود. در زمان تصدی‌گری بنده در بنیاد شهید همین کار انجام شد و به مدیران استانی اختیار مدیر بنیاد را دادم. حتی بخشداران و فرمانداران نیز باید با نگاه مردم انتخاب و عزل شوند.

 • همۀ بنگاه‌های اقتصادی دولت را به مردم واگذار می‌کنم. شرکت‌های دولتی باید عمومی شوند، حتی شرکت گاز و شرکت نفت.

 • برخی از حکمرانان ما در کشور ترسو هستند و می‌ترسند تصمیم بزرگ بگیرند و می‌ترسند با تصمیمات بزرگ مواجه شوند. ما به رجال ملی نیاز داریم که مردم را در جریان تصمیمات بزرگ قرار دهند و این آرمان بدون همراهی شما مردم عزیز ممکن نیست.

2303042_231

قالیباف: سابقه من نشان می‌دهد هر چیزی را که قول دادم عملی کرده‌ام

محمدباقر قالیباف با حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر به بیان برنامه‌های خود پرداخت.

 • در طول تاریخ شکل‌گیری بلدیه تنها کسی که ۱۲ سال در آن بود بنده هستم. در بعد مدیریتی جزو مدیرانی محسوب می‌شوم که به‌دنبال تحول هستم.

 • معتقد هستم باید با روحیه تحول و با فناوری‌های روز و با نیرو‌های خلاق و جوان با روحیه تحول‌گرایی باشم. مشکلات پلیس در آن زمان روشن بود شاید اگر دزد را می‌گرفتند در خود کلانتری هم درست تحویلش نمی‌گرفتند، اما بعد از حدود ۱۴ ماه امنیت برقرار شد و هر جا به راحتی پلیس در اختیار مردم قرار گرفت. کاملا آن تحول را مردم در آن روز حس کردند.

 • اگر رشد اقتصادی را ببینید بخشی سرمایه و بخشی بهره‌وری است و تقریبا وزن مساوی با هم دارند. هر جا که توفیق خدمت داشتم این بهره‌وری را در اولویت گذاشتم. بهره‌وری یعنی چابک کردن سازمان و استفاده از فناوری وگرنه اگر سرمایه بیاورید و نتوانید از آن استفاده کنید بهره‌وری رخ نمی‌دهد.

قالیباف: نصف زیرساخت‌های تهران در زمان شهرداری من اتفاق افتاد

 • قریب به نصف زیرساخت‌های شهر تهران در ۱۲ سال حضور من اتفاق افتاد که به اندازه کل زیرساخت‌ها در سال‌های پیش از آن است و فرهنگ روزشمار ساخت و افتتاح را ایجاد کردیم.

 • این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: امروز یک مدیریت سایبرنیتیکی در کشور داریم. در مسائل اقتصادی هم باید این نگاه باشد. معتقدم امروز مهمترین نکته این است که باید یک مدیریت دقیق و عمیق و مبتنی بر شفاف‌سازی و مردمی‌سازی باشد.

 • ما مشکلاتی در اقتصاد داریم و باید کار‌های کوتاه‌مدتی انجام دهیم، چون بخشی از مردم در معیشت و زحمت هستند. ما در جا‌هایی مشکلاتی در آبرسانی، سلامت، مواد غذایی و قدرت خرید کالا‌ها نسبت به قیمت‌ها داریم، لذا این موضوعات را باید به صورت برنامه کوتاه‌مدت و فشرده انجام دهیم به خصوص برای آنها که در فقر مطلق هستند.

 • راه‌حل مشکلات گرانی، تورم و نوسانات در اقتصاد پیشرفت است و نیازمند تولید سرمایه‌گذاری و تولید ثروت هستیم. در یک دهه گذشته رشد ما سالانه یک درصد بود و باید کیک اقتصاد را بزرگ کنیم و اگر بزرگ شد می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. البته اگر این موارد توام با عدالت نباشد ممکن است مشکلات سخت‌تری را ایجاد کند. 

دولت «خدمت و پیشرفت»

 • دولت خدمت و پیشرفت شعار بنده است و محور کار ما برنامه هفتم پیشرفت کشور است که از نمونه‌های همکاری دولت و مجلس در شهید رئیسی است.

 • حتما افرادی برای حضور در دولت در ذهن من هستند، اما مطمئن باشید بدون مشورت و خرد جمعی با دیگران این موضوع را بررسی می‌کنیم. اولویت این است که در اداره دولت که یک بخشدار هم جزئی از دولت است و همه تلاشم این است که به مجموعه شوک ایجاد نکنم و اصلاحاتی که انجام می‌شود مبنایش کارآمدی است.

6045890

پزشکیان: قرار نیست برنامه جدید بدهیم

مسعود پزشکیان در اولین برنامه تبلیغاتی خود در برنامه زنده «گفت‌وگوی ویژه خبری» شکبه خبر سیما حضور یافت. 

 • من در ثبت‌نام ریاست جمهوری گفتم قرار نیست برنامه جدید بدهیم. سیاست‌های مقام رهبری مشخص است. برنامه کارشناسی دولت انجام شده و در مجلس تصویب شده و الان باید اجرایی شود. الان با شما که صحبت می‌کنیم برنامه اجرایی نشده است و نتوانستیم آن هدف‌ها را اجرایی کنیم. اولویت، سیاست‌های کلی است. 

 • معمولا دولت‌ها وقتی برنامه اعلام می‌کنند، قطعا کارهای کارشناسی صورت گرفته است. هم از نظر منابع مالی و انسانی پیش‌بینی صورت گرفته است. وظیفه این است که دولت برنامه‌هایی که صورت گرفته را پیش بگیرد.

 • ما در جهت رسیدن به این اهداف باید مسئولیت‌پذیری و داشتن اصول را رعایت کنیم. در هیچ کدام از دولت‌ها اصول وجود نداشت. به ۲۵ درصد اهداف برنامه ششم هم نرسیدیم؛ یعنی مدیران راه را بلد نبودند. هدف را نباید گم کرد. 

باید شکاف بین دولت و مردم را حل کنیم

 • یکی از مسائل گم شده ما عدالت است. هم نیروی منابع انسانی و تجهیزات را داریم، اما درست استفاده نمی‌کنیم.

 • اگر ما بخواهیم رشد کنیم باید سرمایه‌گذاری کنیم. هر چقدر دید ما گسترده باشد، سرمایه بیشتر می‌شود و تولید افزایش پیدا خواهد کرد. مشارکت مردم در اقتصاد است. ما باید شکاف بین دولت و مردم را حل کنیم. قدم اول این است که سرمایه‌های انسانی که از کشور بیرون می‌روند را باید اصلاح کنند. با احترام به نخبگان و تولید، برداشتن موانع از سر تولید می‌توانیم به رشد ۸ درصدی برسیم. 

 • تا مکانیزم پرداخت در کشور اصلاح نشود و کسی که در قبال کاری که نمی‌کند پول دریافت کند، امکان اصلاح بهره‌وری وجود ندارد.

 • ما از عدالت حرف می‌زنیم اما در مناطق محروم، به لحاظ نیروی انسانی و فضا مشکل داریم. در مرزها مشکل داریم. خوزستان نفت و گاز و آب دارد، اما مشکل آب و اشتغال دارد. این غیرقابل قبول است که منابع در مناطقی مثل سیستان و بلوچستان و کردستان توزیع نشود، اما تهران همچنان بزرگ می‌شود. در تهران روزی مشکل بی‌آبی تشدید خواهد شد.

 • اگر در سیستم دولت الکترونیک چارچوب داده‌ها را شفاف کنیم، می‌توانیم از رانت، رشوه و قاچاق جلوگیری کنیم. در مجلس گفتند با FATF مخالف هستند. اگر این قانون داخلی را داشته باشیم، همه چیز شفاف خواهد بود. چرا در اروپا مرز نداریم؟ زیرا کسی نمی‌تواند از زیر مالیات در برود. در این مملکت پول نباید گم شود؛ بدانیم پول کجا می‌رود.

 • تقصیر‌ها همه‌اش مال آمریکاست؟! تقصیر مال ماست. برنامه‌ریزی من، همان برنامه‌های دولت است؛ ما باید نگاهمان را اصلاح کنیم. من باید با مردم آشتی کنم. سیستم و مدیران ما باید مردم را به عنوان سرمایه‌‌های این مملکت ببینند. 

 • نمی‌شود مردم را با نگاه محدود و افرادی که فقط اطراف خود را می‌بینند، جلب کرد. زمانی می‌توانیم مشارکت ایجاد کنیم که اجازه دهیم مردم بیایند، آزاد باشند و مطئن باشند که ما با آنها می‌توانیم به اهدافمان برسیم. photo_2024-06-11_11-48-08

علت تاخیر در پخش برنامه‌های تبلیغاتی چه بود؟

ستاد انتخابات رسانه ملی درباره علت تأخیر در پخش برنامه‌های تبلیغاتی دیروز برخی نامزدها این‌گونه توضیح داد:

«برنامه تبلیغاتی صف اول که با حضور آقای محمد باقر قالیباف ضبط شده بود با تأخیری 46 دقیقه‌ای پخش شد. اصلاح موارد غیرمحتوایی توسط نماینده ایشان با نظر کمیسیون بررسی تبلیغات علت این تأخیر بود. همچنین برنامه رو به دوربین که توسط ستاد تبلیغاتی آقای امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ضبط شده و با تأخیر به کمیسیون بررسی تبلیغات رسیده بود با اجازه کمیسیون با تأخیر به پخش رسید.»