به گزارش اکوایران، از ساعت ۸ صبح امروز و با دستور احمد وحیدی، وزیر کشور، فرایند پنج‌ روزه نام‌نویسی از دواطلبان انتخابات ریاست‌ جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. وزیر کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: فرایند انتخابات به مدت ۵ روز برای ثبت‌نام، ۷ روز برای بررسی صلاحیت‌ها و ۱۴ روز برای تبلیغات داوطلبان تداوم خواهد داشت و همگان نیز خود را برای مشارکت گسترده در ۸ تیر آماده کنند.

خبر مرتبط
آخرین جزئیات از ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۳/ کدام چهره‌ها کاندید شدند؟

اکوایران: از صبح امروز، 10 خرداد ماه با دستور وزیر کشور، نام‌نویسی از دواطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. سیعد جلیلی و مصطفی کواکبیان از جمله چهره‌های شاخص امروز بودند.

سعید جلیلی: مرد در سایه آمد

در ساعات پایانی اولین روز نام‌نویسی سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که پیش از این نیز گمانه‌زنی‌های مبنی بر حضورش به گوش می‌رسید برای ثبت‌نام در چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اقدام کرد.

او در نشست خبری خود پس از نام‌نویسی گفت: ما در ۱۰ سال گذشته در گفتمانی به اسم «دولت سایه» درباره مشکلات کشور اندیشیده‌ایم و با شبکه‌ای گسترده از نخبگان و اساتید حوزه‌های مختلف پیرامون این بحث کارشناسی‌هایی را انجام دادیم.

جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری 1392 با کسب ۴۶۲,۸۱۲۰ رای برابر ۱۱٫۳۶ درصد آرای ماخوذه پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف سوم شد. او همچنین در انتخابات 1400 نیز ثبت‌نام کرد که در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ به نفع سید ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.

دیگر ثبت‌نام کنندگان امروز

محمدرضا صباغیان، نماینده دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی اولین چهره‌ شناخته شده‌ای بود که در روز نخست نام‌نویسی در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور پیدا کرد.

پس از او مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌ سالاری نیز با گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

عباس مقتدایی دیگر نماینده مجلس بود که بعدازظهر امروز وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و در انتخابات نام‌نویسی کرد.

پس از او قدرتعلی حشمتیان، رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران که او نیز سابقه عضویت در مجلس پنجم شورای اسلامی را در کارنامه دارد، برای ثبت‌نام وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد.

خبر مرتبط
سی روز تا انتخابات ریاست جمهوری: قالیباف قید پاستور را زد؟/ حضور لاریجانی و صالحی قطعی شد؟

اکوایران: بنابه برنامه زمان‌بندی ابلاغی از سوی ستاد انتخابات کشور، 10 خرداد نام‌نویسی از نامزدهای انتخاباتی آغاز می‌شود. در این گزارش آخرین تحولات درخصوص چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که تا یک روز پیش از نام‌نویسی، یعنی 9 خرداد، رخ داده است را مرور می‌کنیم.

گمانه‌زنی‌ها: وزیر ارشاد رئیسی کاندیدا می‌شود؟

خبرگزاری برنا که این روزها اخبار اختصاصی از حضور برخی از چهره‌ها منتشر می‌کند، امروز عصر نیز خبر داد که وزیر ارشاد دولت سیزدهم، دولت ابراهیم رئیسی،‌ نیز قصد حضور در انتخابات را دارد. 

بنابه ادعای «تسنیم» محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات دولت دهم و همچنین رییس فعلی سازمان مدیریت بحران کشور کاندیدای انتخابات پیش رو خواهد شد.

همچنین مشاور وزیر صمت دولت دوازدهم به «تسنیم» گفت محمد شریعتمداری بنا بر ثبت‌نام در انتخابات دارد و مشورت‌هایی نیز انجام داده است.

خبر مرتبط
آخرین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری: قدرت‌نمایی قالیباف، نیامدن محسن رضایی، «گزینه سورپرایز» اصلاح‌طلبان

اکوایران: با نزدیک شدن به روز آغاز نام‌نویسی از نامزدهای ریاست جمهوری، اخبار بسیاری مبنی بر کاندید شدن چهره‌های سیاسی مختلف به گوش می‌رسد. در این گزارش آخرین تحولات مربوط به چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که تا سه شنبه 8 خرداد رخ داده است را مرور می‌کنیم.

چرا شاهد حضور مردم عادی و چهره‌های عجیب در نام‌نویسی نبودیم؟

بسیاری عادت کرده‌اند که هم‌زمان با موعد نام‌نویسی در انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد اسم‌نوشتن طیف گسترده‌ای از افراد عادی و البته گاهی خاص و عجیب باشند. در ادوار گذشته بسیاری از فرصت نام‌نویسی انتخابات ریاست‌جمهوری و حضور خبرنگاران و دوربین‌ها استفاده می‌کردند که پیامی یا نکته‌ای را برجسته کنند.

در میان این جمع برخی نیز به طنز (شاید هم جدی) با چهره‌ها و لباس‌های کاملا متفاوتی در وزارت کشور حاضر می‌شدند و اقدام به نام‌نویسی برای ریاست‌جمهوری می‌کردند. چنین اتفاقی فقط به ایران اختصاص ندارد و در برخی دیگر از کشورها (حتی توسعه یافته) نیز مشاهده می‌شود.

اما داستان نام‌نویسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری دور چهاردهم متفاوت است و شاهد حضور این دست افراد نخواهیم بود. علت آن در بیانیه وزارت کشور آمده است. در آن‌جا تاکید شده است کسانی که شرایط ثبت‌نام نداشته باشند اجازه این کار را نخواهند یافت.

در این خصوص محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات نیز در ساعات اولیه نام‌نویسی امروز خبر داد: در ساعت‌های اولیه، ۳۰ نفر داوطلب برای نامزدی ریاست‌جمهوری به ستاد مراجعه کردند که بعد از بررسی مدارک شرایط لازم را برای ثبت‌نام قطعی نداشتند.

سند راهبردی جبهه اصلاحات: حضور اما مشروط

سند راهبرد انتخاباتى جبهه اصلاحات ایران براى انتخابات ۱۴۰۳ ریاست‌جمهورى در جلسه شب گذشته مجمع عمومى این جبهه سیاسى تصویب رسید. به موجب این سند، مشارکت جبهه اصلاحات ایران در این انتخابات منوط به تأییدصلاحیت حداقل یکی از نامزدهای اختصاصی خود خواهد بود.

نگاهی به روز‌های اول ادوار گذشته

۱۴۰۰: ترافیک نام‌نویسی

۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ اولین روز نام‌نویسی در سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بود. ستاد انتخابات کشور در این روز میزبان چهره‌های شاخصی نظیر محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات دولت دهم، سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص)، سردارحسین دهقان وزیر دفاع دولت یازدهم و معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت‌های هشتم و نهم و حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات بود.

۱۳۹۶: روز خلوت وزارت کشور

اولین روز نام‌نویسی از نامزدهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۶ آغاز شد. هیچ چهره سیاسی شناخته شده‌ای در این روز برای ثبت‌نام اقدام نکرد.

۱۳۹۲: آمدن حسن‌ روحانی در روز اول

17 اردیبهشت 1392، اولین روز نام‌نویسی از نامزدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری بود. شاخص‌ترین چهره روز اول، حسن روحانی، رییس جمهور منتخب دوره یازدهم و دوازدهم بود.

کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نهم و گزینه جبهه پایداری، محمد سعیدی‌کیا، وزیر مسکن و شهرسازی دولت نهم و پرویز داوودی، مشاور عالی ریاست جمهوری در دولت دهم از دیگر چهره‌های مطرحی بودند که در روز اول نام‌نویسی دوره یازدهم ریاست جمهوری شرکت کردند.