روز گذشته تصاویری از تخریب کافه ها و رستوران های فاز دو اکباتان در فضای مجازی منتشر شد .احسان شریفی شهردار منطقه ۵ درباره تخریب محیط بیرونی کافه های بازارچه کوثر شهرک‌اکباتان  توضیح می دهد :‌این کافه ها بدون مجوز و در مشاعات شهرک ایجاد شده بودند .

او ادامه می دهد :‌بناهای این کافه ها اساسی نبوده و سقف های موقت و روکش های پلاستیکی داشتند و محوطه شهرک را متصرف شده بودند . این اتفاق با حکم قضایی و هماهنگی پلیس و نهادهای مرتبط انجام شد .

شهردار منطقه 5 تاکید کرد که این کافه ها به صورت غیر مجاز طی سالیان گذشته توسعه پیدا کرده بودند و بارها نیز نسبت به تجاوز به فضای عمومی شهرک  نسبت به آنها هشدار داده شده بود .

به گفته شریفی تخریب اموال در جریان جمع آوری این کافه ها انجام نشد تمام اموال کافه داران توسط پلیس صورت جلسه و تحویل داده شد . صرفا در بخش سازه ستون ها تخریب شد که به آهن ها نیز دست زده نشد .

او درخصوص اعتراض برخی از اهالی به این تخریب و همدلی با کافه داران توضیح داد : اهالی دو دسته بودند برخی موافق ادامه فعالیت  و برخی  درخواست تخریب این کافه ها را داشتند .در نشستی که حدود 12 نفر از اعضای هیات مدیره بلوک ها و معتمدین اکباتان هفته گذشته حضور داشتند یکی از درخواست ها رفع تصرف مشاعات شهرک بود و این افراد از اهالی قدیم شهرک بودند و نگاه سیاسی در این درخواست وجود نداشت .

شریفی درخصوص این که کافه ها از چه زمانی ایجاد شده اند هم توضیح داد :‌گفته می شود برخی ازکافه ها تا 10 سال هم قدمت دارند اما در این مدت فضاهای خود را توسعه داده اند و تعدادی هم در سال های اخیر ایجاد شدند . این کار با هماهنگی اهالی و اطلاع کافه داران و ابلاغ اخطار به ایشان صورت گرفته ، برای همین درگیری خاصی به وجود نیامد و اگر پرداختی در این زمینه به شهرداری وجود داشت و حقی به وجود آمده بود حتما پای حق شان می ایستادند اما ادعای مالکیتی وجود نداشت و شهرداری پیگیر حق ساکنانی بود که در نزدیکی این کافه ها زندگی می کردند و برای آنها مشکلاتی ایجاد شده بود .