به گزارش اکوایران؛ ممنوعیت اعلام شده درحالی رقم خورده که به گفته فعالان این بخش برنج داخلی پاسخگوی همه نیاز بازار نیست، از سوی دیگر سفره حداقل شش دهک اول کشور، معادل نیمی از مصرف‌کنندگان برنج، وابسته به برنج‌های وارداتی است که قیمت به‌‌ مراتب کمتر از تولیدات داخلی دارند. با این شرایط فعالان این بخش پیش‌بینی می‌کنند این تصمیم می‌‌تواند بازار برنج کشور را مختل کند.

از سوی دیگر به گفته رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران، نیاز کشور به واردات 1.5 میلیون تن است؛ با توجه به ممنوعیت اعلام شده مشخص نیست که خلا برنج خارجی در کشور چگونه تامین خواهد شد.

براساس آمار اعلام شده از سوی گمرک در 9 ماه سال جاری در مجموع یک میلیون و 351 هزار تن برنج به ارزش یک میلیارد و و 662 میلیون دلار وارد کشور شده است. با توجه به آمار اعلام شده و نیاز کشور می توان گفت برای سال جاری کشور به 150 هزار تن برنج وارداتی نیاز دارد و با این شرایط پیش‌بینی افزایش قیمت برنج‌های خارجی چندان دور از ذهن نخواهد بود.

وضعیت واردات برنج   

ارزیابی داده‌های اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که در مدت زمان مورد بررسی یک میلیون و 351 هزار تن برنج واردکشور شده که بیشترین حجم واردات در خرادماه، اردیبهشت و فروردین وارد کشور شده است. براساس داده‌های اعلام شده حجم واردات برنج  در خرداد برابر با 226 هزار تن به ارزش 237 میلیون و 800 هزار دلار بوده است؛ در اردیبهشت هم 177 هزار و 700 تن برنج با ارزش حدود 254 هزار دلار وارد کشور شد. اما واردات برنج در فرودین ماه برابر با 156 هزار و 200 تن بوده که ارزش آن حدود 264 هزار و 800 دلار بوده است.

با توجه به داده‌های اعلام شده می توان گفت در 9 ماه سال جاری کمترین برنج وارداتی در آذر‌ماه وارد کشور شده است. مجموع برنج وارداتی در این ماه برابر با 72 هزار تن به ارزش بیش از 78 میلیون دلار بوده است.

برنج 1

کشورهای واردکننده برنج

با توجه به داده‌های اعلام شده این پرسش مطرح می شود که کدام بیشترین برنج مورد نیاز کشور از چه کشورهای وارد شده است. براساس داده‌های گمرک در 9 ماه سال جاری برنج مورد نیاز از کشورهای «هند»، «امارات متحده عربی»، «پاکستان»، «مناطق آزاد»، «تایلند»، «مناطق ویژه» و «سایر کشورهای خارجی» وارد کشور شده است که آمارها نشان دهنده آن است که در این مدت بیشترین برنج از هند وارد کشور شده است، در این مدت در مجموع 686 هزار و 400 تن برنج به ارزش 940 میلیون دلار وارد کشور شده است. پاکستان در این مدت در جایگاه دوم واردات برنج قرار گرفته است، بطوریکه در این مدت 446 هزار تن برنج به ارزش 518 میلیون و 400 هزار دلار از پاکستان وارد کشور شده است.   

از سوی دیگر در 9 ماه سال جاری در مجموع 127 هزار و 800 تن برنج از تایلند وارد کشور شده که ارزش آن 81 میلیون و 100 هزار دلار بوده است.

برنج 3

حجم واردات برنج از هند

توقف واردات برنج از هند موجب شد تا روند واردات از این کشور در آذرماه به کمترین میزان خود برسد، بطوریکه در این مدت در مجموع 38 هزار و 400 تن برنج به ارزش 43 میلیون دلار وارد کشور شده است. بیشترین حجم واردت از هند در تیر، اردیبهشت و فروردین وارد کشور شده است.

برنج 2