به گزارش اکوایران، در آخرین روز معاملاتی ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز شنبه 3 هزار و 480 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 386 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش 199 واحدی در سطح 383 هزار و 327 واحدی ایستاد. اما شاخص کل فرابورس (آیفکس) 29 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 17 واحد قرار گرفت.

گروه‌های سبز بورس

روز یکشنبه قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری، خودرو و ساخت قطعات و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی افزایش یافت و این گروه‌ها که از بزرگ‌ترین گروه‌های بازار سهام هستند سبزپوش شدند. در سوی دیگر بازار گروه فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی قرمزترین گروه بود و نمادهای این گروه مانند بورس، انرژی، کالا و فرابورس افت قیمت داشتند.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 95 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 14 میلیارد تومان بود. پس از اتکای، میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) و آریان (شرکت پارس آریان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای پیشران بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «شستا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «کچاد»، «پارسان» و «بورس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «غصینو» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کگهر»، «اتکای» و «شاوان» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و فولاد و انرژی3 در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای مدیریت، فجهان و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 24 درصدی به رقم 5 هزار و 456 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 257 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز اندکی افت کرد و با کاهش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 425 میلیارد تومان رسید که 78 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 47 درصد کاهش یافت و 111 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 54 درصد رشد کرد و در رقم 231 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) با صف‌ خرید 102 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شستا، نمادهای غنوش (شرکت نوش مازندران) و توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 37 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس