به گزارش اکوایران، امروز باز هم نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد و شاخص کل بورس 9 هزار و 689 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 430 هزار واحد رسید.

بورس

غلبه سمت قرمزپوش بازار

امروز در ابتدای معاملات روند شاخص بورس پُرنوسان بود. ابتدا صعودی شد، سپس نزول کرد و دوباره صعودی شد. شاخص کل در یک ساعت ابتدایی حدود 2 هزار واحد رشد کرد. در ادامه معاملات روند تغییرات شاخص بورس نزولی بود و در پایان معاملات شاخص با نزول 9 هزار و 689 واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و 430 هزار و 961 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با افت هزار و 558 واحدی در سطح 384 هزار و 696 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 128 واحد افت کرد و در سطح 20 هزار و 231 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 167 نماد رشد قیمت داشتند که 119 نماد بورسی و 48 نماد فرابورسی بودند. همچنین 306 نماد کاهش قیمت داشتند که 215 نماد بورسی و 91 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 34 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 63 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «شستا» و «فارس» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «رمپنا»، «خودرو» و «نوری» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «فجهان» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «سمگا» و «دماوند» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فجهان، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز پس از دو روز وقفه بار دیگر ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 493 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 62 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 27 درصدی به رقم 10 هزار و 776 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به 918 میلیارد تومان رسید که 8 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 29 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 363 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در یک ماه گذشته است.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 67 درصد افت کرد و در رقم 259 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به شنبه 96 درصد افزایش یافت و 110 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 84 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 22 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و لپارس (شرکت پارس الکتریک) بیشترین صف فروش داشتند.

روز پُرمعامله خودرویی‌ها

در معاملات روز یکشنبه سهم‌های خودرویی با تقاضای بالایی مواجه بودند و اغلب نمادهای این گروه -مانند خودرو، خساپا، خزر، ورنا، خمهر، خموتور، خفنر، خاذین، ختراک، خگستر، خبهمن، خپارس، ختوقا، خزامیا، خرینگ و خمحور- رشد قیمت داشتند. 

نماد خودرو -ایران خودرو- بیشترین ارزش معامله و بیشترین حجم معامله بازار را داشت. حجم معامله خودرو به بیش از 2 میلیارد سهم رسید که بیشترین میزان در یک سال گذشته است. 

همچنین امروز خساپا و خودرو، دو شرکت بزرگ خودروساز، بیشترین ورود پول حقیقی بازار را داشتند. 

در معاملات امروز سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 394 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و کالا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 2 میلیارد و 16 میلیون و 353 هزار و 606 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از خودرو، خساپا در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به خبهمن تعلق داشت. خپارس و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس